آشنایی کامل با ارتوسرجری و کاربرد‌های آن

وجود نظم و ترتیب در دندان‌ها و همچنین فک انسان باعث می‌شود تا تأثیر بسیار زیادی در زیبایی لبخند فرد داشته باشد. دندان‌های نامرتب موجب کاهش اعتماد به نفس در بسیاری از افراد شده لذا استفاده از روش‌های درمانی می‌تواند برای رفع این ناهنجاری مؤثر و مفید باشد. یکی از بهترین روش‌هایی که برای درمان ناهنجاری های دهان و دندان استفاده می‌شود، روش ارتوسرجری است. این روش به بیمار کمک می‌کند تا با نظم بخشیدن دندان‌های نامرتب و برطرف کردن اختلالات فکی، دوباره زیبایی چهره را به خود بازگرداند. این روش علاوه بر درمان باعث افزایش زیبایی چهره و لبخند فرد استفاده‌کننده می‌شود.

ارتوسرجری چیست؟

در حال حاضر یکی از جدیدترین روش‌هایی که با پیشرفت علم دندانپزشکی برای درمان بسیاری از ناهنجاری‌های دهان و دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد روش ارتوسرجری است. به طور کلی می‌توان گفت متخصص در این روش اقدام به جراحی فک و ارتودنسی با هم می‌کند، لذا به این روش ارتوسرجری یا ارتوگناتیک نیز می‌گویند. با انجام این روش می‌توان ناهنجاری هایی که در فک بیمار و وضعیت دندان های وی وجود دارد را به صورت همزمان برطرف نمود. اگر بخواهیم به صورت اجمالی ارتوسرجری را معرفی کنیم باید بگوییم این روش تلفیقی از ارتودنسی و همچنین جراحی فک است.

زمانی که فرد بیمار برای انجام ارتودنسی به متخصص ارتودنسی مراجعه می‌کند با انجام معاینات و همچنین بررسی وضعیت دندان و فک بیمار در برخی از مواقع ارتوسرجری برای درمان توصیه می‌شود. در بسیاری از مواقع مشاهده شده اغلب کسانی که برای درمان ارتودنسی دندان مراجعه می‌نمایند دچار عارضه‌های ناهنجاری فک نیز هستند.

در صورتی که این ناهنجاری‌ها در حد کم و خفیف باشد متخصص ارتودنسی می‌تواند با روش‌های معمول و رایج ارتودنسی به هم ریختگی‌های دندان را برطرف کند اما گاهی اوقات مشاهده می‌شود که به هم ریختگی‌های دندان و همچنین ناهنجاری فک شدت بیشتری دارد که در این مواقع متخصص ارتودنسی با در نظر گرفتن سن بیمار اقدام به توصیه درمان ارتوسرجری می‌کند. در واقع یکی از مهم‌ترین فاکتور‌هایی که برای استفاده از روش ارتوسرجری باید مورد بررسی قرار بگیرد، سن افراد است. متخصص ارتودنسی تمامی جوانب را در نظر می‌گیرد و سپس با در نظر گرفتن شرایط بیمار اقدام به انجام درمان ارتوسرجری می‌کند.

ارتوسرجری

ارتوسرجری

کاربرد ارتوسرجری

به طور معمول از روش ارتوسرجری برای درمان تمامی ناهنجاری‌های فک و دندان استفاده می‌شود. بسیاری از بیماران که دچار عارضه‌های شدید و جدی در ناحیه فک و دندان هستند نگرانی‌های زیادی در رابطه با درمان دارد. این گونه از افراد می‌توانند با استفاده از روش ارتوسرجری تمامی ناهنجاری‌های مربوط به این ناحیه را برطرف کند. کاربرد‌های ارتوسرجری بسیار متنوع بوده و لذا می‌توان به برخی از آن‌ها اشاره کرد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  منظور از ارتودنسی پیشگیری چیست؟

از روش ارتوسرجری برای درمان افرادی که مبتلا به ناهنجاری‌های ژنتیکی فک و دندان هستند می‌توان بهره برد. در برخی از مواقع شخص به دلیل بعضی از اتفاقات مانند تصادف و همچنین افتادن از ارتفاع و برخورد شی با صورت دچار آسیب در قسمت دندان و فک می‌شود در این گونه از مواقع به دلیل به وجود آمدن ناهنجاری می‌توان از روش ارتوسرجری استفاده کرد. بیمارانی هستند که دارای فک بالایی بزرگ‌تر در مقایسه ‌با فک پایینی هستند. همچنین بیمارانی که دارای فک پایینی بزرگ‌تر در قیاس با فک بالایی هستند می‌توانند از این روش برای درمان استفاده نمایند. به طور کلی می‌توان گفت روش ارتوسرجری می‌تواند تمامی ناهنجاری‌های فک را نیز درمان کند.

بیمارانی که دارای ناهنجاری‌های مادرزادی هستند از کاندیدای استفاده از روش ارتوسرجری به حساب می‌آید. لازم به ذکر است منظور از ناهنجاری‌های مادرزادی، آن دسته از ناهنجاری‌هایی است که در زمان زایمان برای شخص به وجود می‌آید. این ناهنجاری می‌تواند به دلیل فشار به صورت نوزاد در زمان خروج از رحم مادر باشد.

ارتوسرجری

ارتوسرجری

درمان ارتوسرجری چگونه انجام می ‌شود؟

یکی از مهم‌ترین سؤالات برای انجام ارتوسرجری که بسیاری از بیماران دارند این است که درمان ارتوسرجری چگونه است؛ لذا برای پاسخ به این سؤال می‌توانیم بگوییم که درمان ارتوسرجری شامل مراحل زیر خواهد بود:

  • در زمان انجام ارتوسرجری، ارتودنسی و همچنین جراحی فک به طور همزمان انجام می‌شود لذا لازم است تا فرد بیمار، قبل از انجام روش ارتوسرجری برای درمان اقدام به مشورت با متخصصین ارتودنسی و جراحی فک نماید. در حقیقت لازم است فرد بیمار تحت نظر متخصص ارتودنسی و همچنین متخصص جراحی فک قرار بگیرد.
  • با در نظر گرفتن شرایط بیمار و روش درمانی، متخصصین اقدام به طراحی بهترین برنامه درمانی می‌نمایند. یکی از نکات بسیار مهم و حائز اهمیت که پیشنهاد می‌کنیم دقت داشته باشید این است که از یک متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ جراحی مشورت بگیرید. در این صورت مجبور نخواهید بود تا برای یک درمان کامل با چندین متخصص در ارتباط باشید لذا تمامی برنامه‌های درمان را می‌توانید از یک متخصص دریافت نمایید.
  • یکی دیگر از نکات بسیار مهمی که در روش درمانی ارتوسرجری باید به آن دقت کنید این است که توجه داشته باشید ارتودنسی بهتر است در صورت صلاحدید متخصص، پیش از جراحی انجام گیرد چرا که در این صورت می‌توانید نتیجه مطلوب را در پایان درمان به دست بیاورید.
  • بنا به تشخیص و همچنین بررسی‌های متخصص ارتودنسی زمانی انجام جراحی فک آغاز می‌شود که تمامی دندان‌ها در بهترین حالت و نظم قرار داشته باشند.
  • بیمارانی که اقدام به جراحی فک می‌کنند می‌توانند با تجهیزات ارتودنسی که در دهان بیمار قرار دارد اقدام به عمل جراحی فک نمایند. در واقع احتیاجی نیست تا این تجهیزات از دهان بیمار خارج شود و عمل جراحی فک با وجود تجهیزات داخل دهان نیز امکان‌پذیر است.
ارتوسرجری

ارتوسرجری

سن مناسب ارتوسرجری

با توجه به اینکه استخوان فک تا قبل از ۲۰ سالگی رشد می‌کند و پس از این سن متوقف می‌گردد؛ لذا برای اینکه درمان بهتر و نتیجه بخش‌تری را شاهد باشیم، پیشنهاد می‌شود تا در سن بین ۱۷ تا ۱۸ سالگی برای انجام روش ارتوسرجری اقدام شود. به طور کلی می‌توان گفت مناسب‌ترین سن برای انجام ارتوسرجری پیش از ۲۰ سالگی قبل از اتمام رشد استخوان فک است.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آیا درمان ارتودنسی در افراد مبتلا به دیابت امکان‌پذیر است؟

علائم نیاز به ارتوسرجری

در صورتی که علائمی را که در قسمت زیر بیان می‌کنیم در ناحیه فک و دندان‌های خود مشاهده کردید می‌توانید از کاندیدای استفاده از روش ارتوسرجری برای درمان باشید. در وهله اول نیاز است تا روبه‌روی یک آینه یا روبه‌روی یک شخص بایستید و دندان‌های خود را بر روی یکدیگر قرار دهید. سپس بررسی نمایید که آیا دندان‌ها به درستی روی یکدیگر منطبق هستند یا خیر و باید بررسی کنید که آیا فک بالایی در مقایسه با فک پایین جلوتر است. داشتن انحراف در قسمت فک از علائم نیاز به انجام ارتوسرجری است.

ارتوسرجری

ارتوسرجری

چه افرادی به ارتوسرجری نیازمندند؟

در بسیاری از مواقع مشاهده شده اغلب افرادی که در کلینیک ارتودنسی مشغول به درمان هستند دچار ناهنجاری‌های فک شده‌اند. اگر ناهنجاری‌های ناحیه فک خفیف و کم باشد استفاده از دستگاه‌های ارتودنسی برای درمان و همچنین اصلاح ناهنجاری موجود کفایت می‌کند و می‌توان این ناهنجاری‌های ناحیه فک را به واسطه دستگاه‌های ارتودنسی برطرف کرد. در صورتی فرد بیمار پس از اتمام رشد استخوان فک دارای ناهنجاری‌های این ناحیه باشد تغییر موقعیت فک و همچنین اصلاح آن میسر نبوده بنابراین در این حالت جراحی فک برای درمان استفاده می‌شود. متخصص می‌تواند تشخیص مناسبی در رابطه با اینکه بیمار نیاز به انجام ارتوسرجری ندارد بدهد.

ارتوسرجری

ارتوسرجری

مهم ترین مزیت انجام ارتوسرجری

وجود بسیاری از ناهنجاری‌ها در ناحیه فک و دندان مشکلات بسیار زیادی را برای فرد بیمار به وجود می‌آورد. به عنوان مثال افرادی که به ناهنجاری‌های ناحیه فک و دندان دچار هستند مشکلاتی در خواب و تغذیه و همچنین در نوع صحبت کردن دارند. از مهم‌ترین مزیت استفاده از روش ارتوسرجری بهبود وضعیت این بیماران است. با استفاده از روش ارتوسرجری تقارن مناسبی در فک و صورت به وجود می‌آید. همچنین ناهنجاری‌های فکی باعث به وجود آمدن فرسایش در دندان‌ها می‌شوند لذا استفاده از روش ارتوسرجری موجب می‌شود تا فرسایش در دندان‌ها برطرف گردد و فرد مداوا شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  من باردار هستم، آیا رادیوگرافی پیش از انجام ارتودنسی خطرساز است؟

انجام روش ارتوسرجری علاوه بر اینکه یک روش درمانی محسوب می‌شود می‌تواند باعث تقارن و نظم بخشیدن به دندان‌ها شود که این موضوع به زیبایی صورت می‌انجامد. بسیاری از افرادی که دارای ناهنجاری‌های فک و دندان هستند پس از درمان به روش ارتوسرجری دارای توازن بهتری در صورت و همچنین قدرت تکلم بالاتری نسبت به قبل دارند.

جمع ‌بندی

ناهنجاری‌های موجود در ناحیه فک و دندان باعث بروز مشکلات بسیاری برای فرد بیمار می‌شود. این ناهنجاری‌ها می‌توانند به دلایل مختلفی به وجود بیایند برخی از این دلایل تصادفات و همچنین برخورد ‌اشیا با ناحیه صورت و فک است. موارد مادرزادی نیز وجود دارد که باعث به وجود آمدن برخی از ناهنجاری‌ها در ناحیه فک و دندان خواهد بود. بهترین روشی که می‌توان برای درمان ناهنجاری‌های ناحیه فک و دندان مورد استفاده قرار داد روش ارتوسرجری است این روش تلفیقی از جراحی فک و ارتودنسی محسوب می‌شود که برای درمان تمامی ناهنجاری‌های موجود در ناحیه فک و دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حال حاضر استفاده از روش ارتوسرجری برای وخیم‌ترین ناهنجاری‌های دندان و فک استفاده می‌شود.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code