آشنایی با ابزار هربست ارتودنسی

می‌دانید که ارتودنسی یک روش بسیار متداول، مطمئن و کاربردی برای برطرف کردن بسیاری از اختلالات فکی و دندانی است. همچنین می‌توان در هر سنی آن را انجام داده و محدودیت سنی خاصی ندارد. ارتودنسی دندان امروزه با تجهیزات و ابزارهای گوناگونی انجام می‌شود تا بتوان به نتیجه دلخواه دست یافت و دندان‌هایی بدون عیب و نقص را به بیمار هدیه داد. حال این ابزارها چه چیزهایی هستند؟ یکی از آن‌ها هربست ارتودنسی نام دارد؛ آیا کاربرد آن را می‌دانید؟ آشنایی با ابزار هربست ارتودنسی بسیار مهم بوده؛ زیرا این ابزار یکی از اجزاء اصلی در درمان ارتودنسی به شمار می‌رود. بنابراین برای شناخت بیشتر این ابزار در ادامه با ما همراه باشید.

ابزار هربست ارتودنسی

برای اصلاح ناهمانگی رشد فک در بیمارانی که در سنین رشد هستند، از ابزار هربست دندان استفاده می‌کنند. هربست دندان کاملاً ضدزنگ بوده و از یک چارچوب فولادی ساخته می‌شود که برای هر فرد به‌ صورت مجزا و منحصر‌به‌فرد است. ابزار فانکشنال هربست ارتودنسی به چهار گوشه دندان‌های دائمی متصل می‌شوند. همچنین این ابزار با وارد کردن نیرویی رو به بالا و عقب در فک بالا و نیرویی رو به جلو و پایین برای فک پایین، سبب درمان مال اکلوژن کلاس ۲ می‌گردد. بنابراین ابزار هربست دندان به‌طور اختصاصی و ذاتی با رشد طبیعی بیمار عمل کرده و بر تغییرات اثرگذار خواهد بود.

استفاده از ابزار هربست ارتودنسی چه کاربردی دارد؟

امروزه اصلاح اختلال بایت به کمک ابزار هربست قابل انجام خواهد بود؛ در حالی که در گذشته متخصصان از هدگیر که عملی مشابه آن را انجام می‌داد، استفاده می‌کردند. استفاده از هدگیر به همکاری و مراقبت‌های خاص بیمار نیاز داشت؛ همچنین نصب و نگهداری آن بسیار سخت بود. امروزه با تخصصی‌تر شدن تجهیزات و استفاده از ابزارهایی مانند هربست ارتودنسی کارها آسان‌تر شده و سریع‌تر پیش می‌روند. علاوه‌بر این، بیمار به ‌راحتی به این ابزار عادت کرده و نیاز به همکاری و نگهداری زیادی نیز نخواهد داشت.

یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های افراد میزان تأثیرگذاری این ابزار بر تکلم است؛ اما بهتر است بدانید که میزان این تأثیرگذاری بسیار ناچیز خواهد بود. ضمن این‌که برای بسیاری از افراد استفاده از هربست ارتودنسی امری نه چندان دشوار تلقی می‌شود؛ زیرا دامنه حرکتی آن گسترده و مناسب با حرکت فک است. هر چند استفاده از ارتودنسی بسیاری از مشکلات دندان و فک را برطرف خواهد کرد؛ اما برای مشکلات جدی‌تر مانند اوربایت باید راه ‌حل دیگری را انتخاب نمایید.

هربست ارتودنسی

هربست ارتودنسی

چگونه می توان از ابزار هربست دندان مراقبت و پاکسازی کرد؟

همواره رعایت بهداشت دهان و دندان و همچنین تمیز نگهداشتن ابزارهای موجود برای درمان از مهم‌ترین بخش‌های یک درمان موفق محسوب می‌شوند. بنابراین اکثر متخصصان به افراد توصیه می‌کنند که هربست ارتودنسی خود را به خوبی تمیز نمایند. همچنین استفاده از دهانشویه‌های مخصوص حاوی فلوراید نیز می‌تواند برای پاکسازی گزینه مناسبی باشد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  راهکارهای تسکین درد ارتودنسی

در طول درمان با ابزار هربست ارتودنسی منتظر باید چه چیزی باشیم؟

بدیهی است که قرار گرفتن هر شیء اضافی در دهان تا زمانی که بتوان به آن عادت کرد، امری دشوار است. بنابراین با قرار دادن ابزار هربست این انتظار می‌رود که فرد روی زبان و گونه خود احساس ناخوشایندی داشته باشد؛ اما به مرور زمان و با استفاده مداوم در یک الی دو هفته اول این احساس از بین خواهد رفت. بهترین راه برای عادت کردن این است که روزانه بتوانید در حدود ۵ دقیقه در مقابل آینه کتاب، مجله بخوانید یا با خود حرف بزنید. این کار می‌تواند تکلم شما را با ابزار موجود در دهان آسان‌تر سازد.

هربست ارتودنسی

هربست ارتودنسی

استفاده از ابزار هربست دندان چه مزایا و معایبی دارد؟

به‌طور کلی ابزار هربست ارتودنسی نیز همچون دیگر ابزارهای درمانی دندان دارای مزایا و معایبی است که آشنایی با آن‌ها بسیار مهم خواهد بود. مزایای اصلی ابزار هربست به شرح زیر هستند:

  • بالا بردن میزان تحمل بیمار
  • مدت زمان معقولانه درمان در صورت استفاده مداوم از آن
  • قبولی و پذیرش آسان توسط بیماران
  • عدم نیاز به همکاری زیاد بیمار برای دستیابی به نتیجه دلخواه

همچنین با فشردن فک به سمت بالا و جلو برای درمان مال اکلوژن کلاس ۲ و جلوگیری از کشیدن دندان، اثر دیستالیزه بر دندان‌ها خواهند داشت. همچنین حفظ بهداشت دهان و دندان بیمار، برطرف شدن مشکلات ظاهری فرد، امکان استفاده به‌طور همزمان با ابزارهای ثابت و… نیز از دیگر مزایای آن محسوب می‌شوند. علاوه‌بر آن‌ها امکان تغییر ابزار برای کاربردهای بالینی نیز وجود دارد.

همان‌طور که بیان گردید ابزار هربست ارتودنسی معایبی نیز دارد. مهم‌ترین مشکل ابزار هربست ارتودنسی از بین بردن تکیه‌گاه دندان‌های فک بالا یعنی بین دندان‌های نیش و دندان‌های پرمولر اول است. همچنین در ابندای درمان ممکن است در جویدن مشکلاتی به وجود بیاید. علاوه‌بر آن در عملکرد کلی ابزار نیز ممکن است اختلالاتی ایجاد شود که درمان به‌ خوبی پیش نرود.

هربست ارتودنسی

هربست ارتودنسی

چه مدت زمانی برای درمان به وسیله هربست کافی است؟

مدت زمان استفاده از هربست به دلیل ثابت بودن آن روی دندان و استفاده مداوم و مرتب از آن بسیار کوتاه بوده و جای نگرانی نیست. به این معنا که می‌توان به جای قرار دادن ابزارهای متحرک که درمان به واسطه آن‌ها در حدود ۲ تا ۴ سال به طول می‌انجامد، از ابزار هربست که به زمانی در حدود ۶ تا ۱۵ ماه نیاز خواهد داشت، استفاده کرد. بنابراین اغلب مدت زمان مناسب برای استفاده از آن ۱۲ ماهه خواهد بود؛ اما در مواردی نیز بسته به شرایط بیمار این مدت کم یا زیاد می‌شود. درمان‌های کوتاه مدت آن نیز وجود دارند؛ اما هر چه مدت زمان استفاده از آن بیشتر باشد، نتیجه حاصل از آن بهتر خواهد بود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آشنایی با مال اکلوژن کلاس ۲

یک مرحله دیگر نیز بعد از درمان برای عدم بازگشت الگوی رشد نامناسب یا اختلالات عملکرد لب و زبان لازم است. لازم به ذکر است که در این مرحله از ابزارهای متحرک به جای ابزارهای ثابت و دائمی استفاده می‌شود. علاوه‌بر آن در حدود ۸ الی ۱۲ ماه برای حفظ روابط اکلوزالی می‌توان از این ابزار استفاده نمود. همچنین از الاستیک‌های کلاس ۲ نیز می‌توان کمک گرفت.

علت استفاده از ابزار هربست برای کودکان چیست؟

میزان تغییرات رشد استخوان فک در کودکان بین ۹ تا ۱۴ سال بسیار زیاد است. بنابراین زمانی که ابزار هربست برای درمان روی دندان‌های کودکان نصب می‌شود، سبب حرکت فک پایین به سمت جلو و در نتیجه اصلاح موقعیت آن خواهد شد. در یک کودک در حال رشد به کمک ابزار هربست، رشد فک پایین بیشتر شده و درمان آسان‌تر اتفاق می‌افتد.

هربست ارتودنسی

هربست ارتودنسی

چگونه می توان به ابزار هربست عادت کرد؟

وجود هر شیء خارجی در دهان باتوجه به این‌که احساس ناخوشایندی را ایجاد می‌نماید، به زمانی کوتاه برای عادت کردن نیاز خواهد داشت. بنابراین با قرار دادن هربست در دهان حداقل یک هفته زمان نیاز است تا بتوان آن را پذیرفت. حداکثر زمانی که برای درمان آن در نظر گرفته شده ۹ الی ۱۲ ماه است و تا مقدار معینی وسیع‌شدگی در فک اتفاق نیفتد تحت نظارت خواهد بود. همچنین ممکن است در طول درمان با دستگاه هربست از بریس‌ها نیز برای فک بالا و پایین استفاده شود. هدف اساسی از قرارگیری ابزار هربست روی دندان‌ها اصلاح ناهماهنگی‌های فک است.

گاهی اوقات کودکانی که برای اولین بار از این ابزار استفاده می‌کنند، دچار برخی حساسیت‌ها می‌شوند که سبب اختلال در جویدن آن‌ها می‌گردد. احساس درد و ناراحتی تا زمانی که دهان کودک به ابزار عادت نکرده، طبیعی است؛ اما باید به مرور پس از عادت کردن به آن از میزان درد و حساسیت کاسته شود. علاوه‌بر آن به دلیل فلزی بودن ابزار هربست ممکن است برخی از بافت‌های نرم و حساس مانند گونه و لب تحریک شوند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آشنایی با مال اکلوژن کلاس 1

تحریک و حساس شدن برخی از قسمت‌های دهانی خصوصاً قسمت پایین لثه‌ها برای مدت کوتاهی بیماران را با درد مواجه خواهد کرد. استفاده از موم ارتودنسی تا زمانی که کودک شما به ابزار هربست عادت نکرده بهترین وسیله برای کاهش سوزش به حساب می‌آید.

هربست ارتودنسی

هربست ارتودنسی

سوالات متداول

  • آیا ابزار هربست نیاز به تنظیم دارد؟

بسته به شرایط و وضعیت فک بیمار ممکن است ابزار هربست در طول درمان نیاز به تنظیم داشته باشد. تنظیم هربست تا زمانی که به‌طور کامل در موقعیت مناسب خود در دهان قرار بگیرد هر چند ماه یک‌بار انجام خواهد شد. همچنین در صورت شل بودن یا بروز تخریب و شکستگی‌هایی در آن باید به سرعت به متخصص مراجعه کرد.

  • در صورت بروز هرگونه مشکل برای ابزار هربست باید چه اقدامی کرد؟

در صورت شل شدن هر یک از قسمت‌های ابزار هربست چسبیده به دندان می‌بایست در اسرع وقت به ارتودنتیست مربوطه مراجعه نمایید. همچنین اگر کوچک‌ترین تحریک و حساسیتی به ابزار مانند احساس بوی نامطبوع، تحریک بافت لب، گونه و لثه را احساس کرده‌اید نیز باید به متخصص خود گزارش دهید.

  • آیا هربست نیاز به تمیز کردن و نگهداری خاصی دارد؟

میزان مراقبت و نگهداری هربست دندان نسبت به ابزارهای مشابه بسیار کمتر و دوام و مانگاری آن بیشتر است؛ اما باز هم باید از این ابزار مراقبت نمود. تمیز کردن معمولی بعد از هر بار صرف غذا، داشتن رژیم غذایی مناسب، رعایت بهداشت فردی دهان و دندان مانند مسواک زدن و استفاده از نخ دندان از مواردی هستند که باید رعایت شوند.

کلام آخر

امروزه ارتودنسی دندان به کمک ابزارها و تجهیزات مدرن به بهترین شکل ممکن و با حداقل میزان عیب و خطا انجام می‌شود. ابزار هربست ارتودنسی از جمله تجهیزاتی است که در این امر به درمان کمک می‌کند و در نهایت سبب هماهنگ شدن دندان‌ها و فک خواهد شد. آشنایی با ابزار هربست ارتودنسی به شما کمک خواهد کرد تا کاربرد، نحوه و میزان استفاده از آن را بیشتر بدانید. همان‌طور که بیان گردد برای عادت کردن به یک شیء خارجی در دهان مدتی زمان نیاز است که می‌توانید با صحبت کردن در مقابل آینه این کار را تسریع بخشید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code