ارتودنسی دیمون چیست؟

بریس ها دندان ها را صاف و مرتب می کنند، تراکم و شلوغی دندان ها را برطرف می کنند و مشکلات بایت (bite) را درمان می کنند. به علاوه، ظاهر لبخند را زیبا تر می کنند. با این حال باید توجه داشته باشیم که بریس های دندانی برای درمان هر مشکلی مناسب نیستند.

علاوه بر بریس دندانی مرسوم و سنتی، نوع دیگری به نام بریس دیمون (Damon brace) وجود دارد. در این مقاله به بریس های دیمون ، نحوه عملکرد آن ها و تفاوت آن ها با بریس های معمولی می پردازیم.

بریس دیمون چیست؟

بریس های دیمون شبیه به دیگر ابزار های ارتودنسی هستند که برای صاف کردن دندان ها به کار می روند. تفاوت این نوع بریس با دیگر ابزار ارتودنسی در نحوه صاف و مرتب کردن دندان ها است. بریس ها از آرچ وایر (archwire) و براکت (brackets) برای جابه جایی دندان ها استفاده می کنند. در بریس معمولی و سنتی، بندی از جنس کش دور هر براکت وجود دارد. در مقابل، بریس های دیمون برای اتصال آرچ وایر ها به براکت ها از سیستم سلف لیگیت (self-ligating) استفاده می کنند.

سیستم سلف لیگیت دستاورد تازه ای نیست، اما محبوبیت آن در سال های اخیر افزایش پیدا کرده است. برخی از دندانپزشکان متخصص ارتودنسی باور دارند که بریس های دیمون موثر تر از دیگر ابزار های ارتودنسی هستند اما این موضوع هنوز از لحاظ علمی ثابت نشده است.

از مزایای ارتودنسی دیمون می توان به موارد زیر اشاره کرد:

درد و ناراحتی کمتر

برخی بر این باورند که بریس دیمون درد و ناراحتی کمتری نسبت به بریس معمولی ایجاد می کند. مکانیسم بریس دیمون این اجازه را  به دندان ها می دهد که آسان تر و سریع تر جابه جا شوند. در بعضی افراد، بریس دیمون فشار کمتری ایجاد می کند و فرد درد کمتری را متحمل می شود. البته، تمام این ها صرفا تجربیات افراد مختلف است و هنوز از نظر عملی ثابت نشده اند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  نکاتی که افراد تحت درمان ارتودنسی باید قبل از سفر به آن ها توجه داشته باشند.

در واقع، هر فرد پاسخ متفاوتی به بریس دندانی می دهد. میزان راحتی به فاکتور های بسیاری از جمله پیچیدگی آرایش سیم ها و دیگر قسمت های بریس بستگی دارد. سیم ها در ارتودنسی دیمون ، برای حرکت دادن دندان ها فشار کمتری به آن ها وارد می کنند. در نتیجه، افراد احساس درد و ناراحتی کمتری دارند. مانند هر نوع دیگری از بریس، چندین روز طول می کشد تا دهان فرد به وجود بریس دیمون عادت کند. بنابراین، کمی احساس درد، فشار و ناراحتی در ابتدای کار طبیعی است.

تمیزی آسان تر

درد و ناراحتی کمتر، تنها مزیت ارتودسنی دیمون نیست. از آن جایی که این بریس ها بخش های کمتری دارند، تمیز کردن آن ها راحت تر و سریع تر است.

کمتر شدن تعداد دفعات مراجعه به ارتودنتیست

برخی دندانپزشکان متخصص ارتودنسی بر این باورند که بریس های دیمون، مانند دیگر بریس های سلف لیگیت، به چکاپ و تنظیمات کمتری نیاز دارند. در نتیجه، تعداد دفعات مراجعه به دندانپزشک متخصص کاهش می یابد. بند های الاستیکی در بریس های معمولی، به مرور زمان شل می شوند و به صورت دوره ای نیاز به تعویض دارند.

البته، بریس های دیمون هم ممکن است دچار مشکل شوند. برای مثال، ممکن است یکی از در هایی که براکت را به سیم نگه می دارد، باز شود. در این صورت فرد باید هر چه سریع تر به دندانپزشک متخصص ارتودنسی مراجعه کند.

تنوع در طراحی بریس

بریس های دیمون در طرح های مختلفی ساخته می شوند؛ از جمله بریس های فلزی یا بریس هایی با براکت های شفاف.

ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون

آیا ارتودنسی دیمون برای شما مناسب است؟

بریس های دیمون برای درمان بسیاری از مشکلات درمانی به کار می روند. دندانپزشک متخصص با معاینه دندان های شما می تواند تشخیص دهد که این نوع بریس برای شما مناسب است یا نه. ارتودنسی دیمون برای درمان اوربایت (over bite)، آندربایت (under bite)، نامرتبی دندان ها و شلوغی و متراکم بودن دندان ها استفاده می شوند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  پوسیدگی دندان در طول درمان ارتودنسی

برخی دندانپزشکان سیستم و مکانیسم بریس دیمون را ترجیح می دهند اما این بدین معنی نیست که دیگر انواع بریس تاثیر مشابهی بر دندان ها ندارند.

ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون

مقایسه بریس دیمون با بریس مرسوم و معمولی

تفاوت اصلی میان بریس های دیمون و بریس های معمولی این است که در بریس های عادی از بند های کشی یا الاستیکی برای ثابت نگه داشتن سیم ها و براکت ها استفاده می شود. این بند های الاستیکی معمولا بسیار سفت و محکم هستند و فشار زیادی بر دندان ها وارد می کنند. همچنین، بند های کشی ظاهری قابل توجه دارند و در دهان به راحتی دیده می شوند.

امکان دارد باکتری روی بند های کشی تجمع پیدا کند و مشکلات دندانی به وجود آورد. به دلیل عدم وجود بند های الاستیکی در بریس دیمون ، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن آسان تر است. در نتیجه، باکتری کمتری در دهان باقی می ماند و نمی تواند مشکل آفرینی کند.

از نظر هزینه، بریس دیمون و بریس عادی تقریبا برابر هستند. البته، هزینه به فاکتور های مختلفی بستگی دارد.

ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون

مقایسه بریس دیمون با بریس اینویزیلاین

از دیگر ابزار ارتودنسی که برای صاف و مرتب کردن دندان ها به کار می رود، می توان به الاینر های شفاف یا همان اینویزیلاین (invisalign) اشاره کرد. برخی افراد اینویزیلاین را ترجیح می دهند زیرا متحرک است و در دهان به راحتی قابل دید نیست و توجه کمتری را به خود جلب می کند.

برخی افراد با الاینر های شفاف احساس راحتی بیشتری می کنند. البته، توجه داشته باشید که باید هر روز بریس اینویزیلاین خود را خیلی خوب تمیز کنید و بشویید. می توانید برای غذا خوردن، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، الاینر خود را از دهان خارج کنید. برای اینکه بریس اینویزیلاین بتواند تاثیر مطلوب را بر دندان ها داشته باشد، باید حداقل ۲۲ ساعت در روز، در دهان قرار بگیرد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  هر آنچه در مورد ارتودنسی فانکشنال باید بدانید

بریس های دیمون در طرح های مختلف از جمله شفاف، ساخته می شوند. این نوع بریس به طور دائمی در دهان قرار می گیرد. در نتیجه، این سیستم ممکن است تاثیرگذاری بیشتر و سریع تری داشته باشد.

هزینه های مربوط به بریس دیمون با هزینه های الاینر شفاف برابری می کند.

ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون

دوره درمانی ارتودنسی دیمون چقدر است؟

طول دوره درمان با سیستم دیمون معمولا مشابه با طول دوره درمان با بریس عادی است؛ حدود ۳۶ ماه. اگر می خواهید دوره درمانی کوتاه تری داشته باشید، بریس های اینویزیلاین گزینه مناسب تری برای شما هستند. طول دوره درمان با الاینر های شفاف بین ۱۲ تا ۱۸ ماه است.

هزینه ها

از نظر قیمت، بریس دیمون تفاوت زیادی با بریس عادی و مرسوم و همین طور الاینر ها ندارد. اما از آن جایی که جزئیات درمان هر فرد با دیگری متفاوت است، هزینه ها نیز متغیر هستند.

با دندانپزشک خود مشورت کنید

درمان های ارتودنسی لبخند شما را زیبا تر می کنند و اعتماد به نفس را افزایش می دهند. روش های گوناگونی برای مرتب کردن دندان ها وجود دارد. دندانپزشک متخصص با بررسی وضعیت دندان های شما، بهترین روش را به شما پیشنهاد می کند. از آن جایی که بریس های دیمون، مشکلات دندانی بسیاری را برطرف می کنند، در افراد زیادی به کار می روند.

کلام آخر

درمان های ارتودنسی به صورت تدریجی، طی ۱ تا ۳ سال، دندان های شما را صاف و مرتب می کنند. هر فرد می تواند از روش ها و سیستم های گوناگونی استفاده کند.

بریس های دیمون مکانسیم سلف لیگیت دارند و در بهداشت و تمیز نگه داشتن دندان ها اخلالی ایجاد نمی کنند. اما این موضوع بدین معنی نیست که بریس های دیمون نسبت به بریس های عادی برتری دارند. بنابراین، انتخاب بریس دیمون به عنوان روش درمان تا حدی به سلیقه شخصی دندانپزشک بستگی دارد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code