منظور از ارتودنسی سریع چیست؟ آیا واقعیت دارد؟

آیا تا به حال در رابطه با ارتودنسی مطالبی را شنیده‌اید یا از بستگان و دوستان خود افرادی را می‌شناسید که این کار را انجام داده باشند؟ منظور از ارتودنسی سریع چیست؟ آیا واقعیت دارد؟ با پیشرفت علم و تکنولوژی بسیاری از درمان‌ها از حالت سنتی و طولانی به حالت سریع و کوتاه‌مدت تغییر یافته‌اند. همان‌طور که می‌دانید ارتودنسی یکی از درمان‌هایی است که روند بسیار طولانی دارد و می‌تواند از ۱۸ ماه تا دو سال به طول انجامد. آیا تمامی افراد می‌توانند از ارتودنسی سریع استفاده کنند؟ چه کسانی برای این روش مناسب‌تر هستند؟ آشنایی با ارتودنسی سریع و کاربردهای آن می‌تواند در تصمیم‌گیری به شما کمک کند؛ هرچند تشخیص و تصمیم نهایی با ارتودنتیست خواهد بود.

ارتودنسی سریع یا فوری

از آنجایی که این نوع از ارتودنسی سریع‌تر و در زمان کمتر از حالت نرمال انجام می‌شود به آن ارتودنسی سریع یا فوری می‌گویند. استفاده از انواع دستگاه‌های جانبی و در برخی از موارد انجام عمل جراحی یا استفاده از نوعی ارتودنسی متحرک در این روش به سرعت کار می‌افزایند. ارتودنسی سریع در واقع ترکیبی از دو روش ارتودنسی ثابت و متحرک است.

 ارتودنسی سریع

ارتودنسی سریع

انواع ارتودنسی سریع

همه ما می‌دانیم که ارتودنسی ثابت با برکت‌های فلزی تقریبا به دو سال زمان نیاز داشته تا بتواند دندان‌ها را به حالت طبیعی بازگرداند. ارتودنسی سریع یکی از دیگر کشفیات بشر برای کوتاه کردن روند درمان است که در این حالت از دو روش ارتودنسی متحرک و نامرئی استفاده می‌شود. افراد با دلایل گوناگون با انجام این روش علاقه‌مند هستند تا در زمانی کوتاه‌تر به زیبایی و راحتی دست یابند. مانند هر درمان دیگری ارتودنسی فوری نیز انواع مختلفی دارد که از جمله رایج‌ترین آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • ارتودنسی سریع با الاینرهای شفاف

این نوع ارتودنسی بسیار شبیه به ارتودنسی نامرئی بوده که در این روش از الاینرهای شفاف برای یکسان و مرتب کردن دندان‌ها استفاده می‌شود. ارتودنسی سریع با الاینرهای شفاف از نوع ارتودنسی متحرک است؛ به این معنا که امکان داشته که بتوانید در موقعیت‌های خاص مانند مسواک زدن یا غذا خوردن آن‌ها را از دهان خارج نمایند. همچنین طول درمان این روش حداکثر تا یک سال خواهد بود و بیشتر برای برطرف ساختن مشکلات جزئی از آن استفاده می‌کنند.

  • ارتودنسی فوری با روش FAAB
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  انجام فعالیت‌های ورزشی در طول درمان ارتودنسی

روش FAAB نیز یکی از روش‌هایی است که برای افرادی که علاقه‌مند هستند تا روند درمان را سریع‌تر پشت سر بگذارند و به زیبایی برسند، پیشنهاد می‌شود. متخصص در ارتودنسی سریع بیشترین تمرکز خود را در ابتدا بر دندان‌های جلویی گذاشته و بعد به سراغ دندان‌های عقبی می‌رود. زمانی که برای درمان در این روش در نظر گرفته می‌شود در حدود ۱۰ ماه است.

  • ارتودنسی فوری ویلکودنتیک

استفاده از جراحی‌های دهان و دندان در کنار استفاده از ابزارهای ارتودنسی، به روی کار آمدن روشی به نام ویکلودنتیک انجامید که یک گزینه بسیار عالی برای صاف کردن دندان به شمار می‌رود. بخشی از استخوان ریشه دندان یا آلوئولار در این روش از بین خواهد رفت. ارتودنسی ثابت بعد از، از بین رفتن این استخوان، سریع‌تر از حالت طبیعی خود دندان‌ها را حرکت داده و سبب تغییر موقعیت آن خواهد شد. همچنین سبب می‌گردد تا بافت استخوان نیز با سرعت بیشتری ترمیم یابد.

مزایای ارتودنسی سریع

مزیت‌های ارتودنسی فوری دندان بسیار بیشتر از ارتودنسی معمولی هستند و از این‌رو بسیاری از افراد برای انجام آن اقدام می‌کنند. دستیابی به زیبایی لبخند و حفظ سلامت دهان و دندان و در نهایت سلامت جسمانی در کوتاه‌ترین زمان ممکن همگی بر احساس رضایت‌مندی بیماران می‌افزایند. بنابراین از برجسته‌ترین مزیت ارتودنسی سریع می‌توان به زمان کوتاه آن برای درمان اشاره کرد.

معایب ارتودنسی سریع

هر نوع درمانی با وجود مزایای فراوان، می‌تواند نقاط ضعفی نیز داشته باشد که به عنوان معایب از آن‌ها یاد می‌شود. ارتودنسی فوری نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ از جمله معایب این نوع ارتودنسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • ارتودنسی فوری برای تمامی بیماران گزینه مناسبی نخواهد بود، بنابراین پیش از انجام آن باید تحت معاینه متخصص مربوطه قرار گرفته و نظر وی را در این باره جویا شد. عموما افرادی که از مشکلات دندانی حادتری رنج می‌برند، نمی‌توانند از این روش درمانی استفاده کنند.
  • در برخی موارد از جراحی نیز در این روش استفاده می‌شود که دوره نقاهت را افزایش خواهد داد.
  • امکان درمان در کوتاه‌ترین زمان سبب زیاد شدن هزینه آن نسبت به دیگر روش‌های ارتودنسی دندان شده است. همچنین اکثر کلینیک‌های دندان‌پزشکی جهت انجام ارتودنسی فوری، از بیمه یا تعرفه خاصی برای کاهش هزینه استفاده نمی‌کنند.
  • نیاز بیشتر مراجعه به دندان‌پزشک یکی دیگر از معایب آن به شمار می‌رود، زیرا رفت‌وآمد برای بسیاری از افراد سخت خواهد بود. همچنین دوره درمان کوتاه بوده؛ اما چون حرکت دندان‌ها سریع‎‌تر است بیمار باید در فواصل بسیار کوتاه به دندان‌پزشک مراجعه نماید و امکان تحمل درد بیشتر برای بیمار وجود دارد.
 ارتودنسی سریع

ارتودنسی سریع

آیا ارتودنسی سریع واقعیت دارد یا خیر؟

سوال اکثر بیماران به هنگام مراجعه به کلینیک دندان‌پزشکی بوده که آیا ارتودنسی فوری امکان‌پذیر است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که تاکنون روشی ابداع نشده تا بتوان به کمک آن، دندان‌ها را در کوتاه‌ترین زمان مرتب نمود. دندان‌ها از نظر تکنیکال این امکان را ندارند که بتوان سریع و آسان آن‌ها را منظم و هماهنگ کرد؛ در نتیجه چنین ادعایی کاملا اشتباه است. ارتودنتیست‌ها به میل خود درمان ارتودنسی را طولانی نمی‌کنند، بلکه پروسه درمانی ارتودنسی خود باید در زمان طولانی انجام شود تا نتیجه‌بخش باشد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  کراس بایت چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟

دندان‌ها باید این امکان را داشته باشند تا بتوانند در زمانی مناسب موقعیت خود را پیدا کرده و به آرامی به سمت آن حرکت نمایند. بافت‌های نگهدارنده دندان در صورت جابه‌جایی سریع دندان‌ها آسیب دیده و سست می‌شوند. همچنین ممکن است بیمار، لق شدن دندان‌ها یا درد و ناراحتی زیادی را متحمل شود.

 ارتودنسی سریع

ارتودنسی سریع

کاندیداهای مناسب برای انجام ارتودنسی فوری

ارتودنسی فوری نیز یکی از راه حل‌های بسیار مناسب برای دستیابی سریع به لبخندی زیبا و دندان‌هایی صاف و یک‌دست است. بیمار زمانی که به کلینیک مراجعه می‌کند، در ابتدا از تمامی جهات در خصوص وضعیت فک و دندان مورد بررسی و معاینه قرار می‌گیرد. کسانی که از وضعیت دندان‌های خود راضی نیستند یا به‌دلیل نامنظم بودن دندان‌ها، با یک سری مشکلات جانبی مواجه هستند، می‌توانند اقدام به انجام ارتودنسی سریع نمایند.

همان‌طور که بیان گردید تنها درخواست بیمار برای انجام ارتودنسی سریع کافی نبوده و می‌بایست دندان‌پزشک نیز نظر نهایی خود را بیان نماید. از افرادی که می‌توانند کاندیدای مناسبی برای انجام ازتودنسی سریع باشند، افرادی مبتلا به عارضه جزئی دهان و دندان هستند. بنابراین خفیف بودن مشکلات می‌تواند افراد را به سمت این درمان هدایت کند. از جمله دیگر عوارضی که سبب می‌گردند تا فرد کاندیدای مناسبی برای انجام این نوع ارتودنسی باشد، می‌توان موارد زیر را نام برد.

  • نامرتب بودن جزئی دندان‌ها
  • از بین بردن فاصله اندک بین دندان‌ها
  • وجود یک دندان بیرون‌زده و به عقب برگشته

اگر شما نیز به‌دنبال سریع‌ترین راه ممکن برای مرتب کردن دندان‌های خود هستید و نمی‌توانید از روش قدیمی و طولانی استفاده کنید، بهترین راه ارتودنسی فوری خواهد بود. لازم به ذکر است که اگر میزان نامرتب بودن یا دیگر مشکلات دهان و دندان شما زیاد است، برای دستیابی به نتیجه مورد نظر باید ارتودنسی قدیمی و معمولی را انتخاب نمایید.

 ارتودنسی سریع

ارتودنسی سریع

سوالات متداول

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  جویدن آدامس هنگام استفاده از بریس های ارتودنسی

حداقل چه مدت زمان برای درمان ارتودنسی فوری نیاز خواهد بود؟

ارتودنسی فوری در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن در حدود یک سال به زمان نیاز دارد؛ اما این مدت زمان همچنان به سن بیمار و برخی از عوامل دیگر ابستگی دارد.

آیا انجام ارتودنسی در طول چند ماه، واقعیت دارد؟

بله؛ هرچند کلمه سریع برای ارتودنسی واژه‌ درستی نیست؛ اما این درمان فوری واقعی بوده و امکان‌پذیر است. با پیشرفت علم و تکنولوژی روش‌هایی برای سرعت بخشیدن به ارتودنسی روی کار آمده‌اند؛ اما تاکنون روشی تحت عنوان ارتودنسی سریع در کلینیک‌ها مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

سریع‌ترین روش برای ارتودنسی چگونه انجام می‌شود؟

به کمک دستگاه‌های ارتودنسی ثابت می‌توان، ارتودنسی را به سریع‌ترین شکل ممکن انجام داد؛ زیرا به کمک یک نیروی بدون وقفه و به‌صورت تمام وقت به دندان‌ها فشار وارد می‌شود. همچنین اگر این درمان تحت نظر یک ارتودنتیست ماهر و باتجربه نیز انجام گیرد، نتیجه بهتری حاصل خواهد شد.

کوتاه‌ترین زمان ارتودنسی دندان حداقل به چه مدت زمان نیاز دارد؟

کمترین زمانی که می‌توان برای ارتودنسی فوری در نظر گرفت، حدودا ۶ ماه است. ۶ ماه زمان به کسانی تعلق دارد از مشکلات بسیار خفیفی برخوردار هستند. در غیر این صورت زمان بیشتری نیاز خواهد بود.

 ارتودنسی سریع

ارتودنسی سریع

سخن پایانی

دستیابی به یک لبخند زیبا و جذاب در کنار دیگر مزایای ارتودنسی، آن را در بین متقاضیان محبوب کرد. منظور از ارتودنسی سریع چیست؟ آیا واقعیت دارد؟ درمان جداگانه‌ای تحت عنوان ارتودنسی سریع وجود نداشته؛ اما می‌توان با چندین روش ترکیبی ارتودنسی را در زمانی کوتاه‌تر انجام داد. ارتودنسی فوری تنها برای افرادی مناسب خواهد بود که از مشکلات و عوارض کمی در دندان‌های خود رنج می‌برند و می‌توانند به کمک این روش اقدام به برطرف شدن آن‌ها نمایند. ارتودنسی معمولی بین یک الی دو سال به زمان نیاز دارد؛ در حالی که ارتودنسی فوری این زمان را حداقل به نصف می‌رساند.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code