بریس لینگوال: ارتودنسی مخفی از پشت دندان ها

آیا چیزی درباره براکت لینگوال یا براکت پشت دندانی شنیده‌اید؟ کسانی که علاقه‌ای به دیده شدن براکت دندان‌های خود ندارند و می‌خواهند هنگام لبخند زدن، براکت آنها نامرئی باشد، می‌توانند از براکت لینگوال استفاده نمایند. ارتودنسی لینگوال یا همان زبانی نوعی از ابزارهای ارتودنسی است که سبب مرتب شدن دندان و خوش فرم کردن آن‌ها می‌شوند. براکت لینگوال برای بازیگران، مدلینگ‌ها، ورزشکاران، موزیسین‌ها و… بسیار مناسب هستند. بسته به شکل و فرم دندان‌های شما این ارتودنسی طراحی و انجام خواهند شد. تفاوت چندانی بین ارتودنسی معمولی و زبانی نیست تنها در براکت لینگوال سیستم فلزی به پشت دندان متصل می‌گردند.

ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی

ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی

براکت لینگوال چیست؟

لینگوال از نظر دندانپزشکی و پزشکی یعنی هر چیزی که نزدیک زبان و یا در ارتباط با زبان است. اعصابی که در کف زبان و دهان وجود دارند را نیز اعصاب لینگوال می‌نامند. یکی از انواع ارتودنسی نیز لینگوال یا پشت دندانی بوده از این جهت که سیم و براکت‌ها نزدیک زبان متصل می‌شوند. لینگوال در واقع برعکس ارتودنسی معمولی قرار می‌گیرد از همین رو این روش را ارتودنسی پنهان یا زبانی می‌گویند. تمام اجزای ارتودنسی لینگوال، پشت دندان‌ها متصل میگردند و شامل حلقه فلزی، حلقه کشی، نگین و سیم ارتودنسی هستند.

تفاوت در ظاهر اردتودنسی معمولی و لینگوال باعث نمی‌شود که عملکرد این دو متنوع باشد. حقیقتاً در هر دو صورت وظیفه رساندن دندان‌ها به جایگاه مطلوب را دارند. اینویزالاین، براکت سرامیکی و همچنین پشت دندانی روش‌هایی از ارتودنسی نامرئی به شمار می‌روند. افرادی که از ظاهر ارتودنسی معمولی خوششان نمی‌آید می‌توانند از یکی از این روش‌ها استفاده کنند.

تفاوت ارتودنسی معمولی و لینگوال چیست؟

آیا تفاوتی در نحوه عملکرد ارتودنسی معمولی و لینگوال وجود دارد؟ باید بدانیم که ارتودنسی لینگوال همان ارتودنسی معمولی نام دارد با این تفاوت که تجهیزات و بریس‌های آن برخلاف مدل معمولی در پشت دندان‌ها نصب می‌شوند. بریس‌های معمولی در جلوی دندان متصل شده و هزینه آن‌ها کمتر از ارتودنسی لینگوال خواهند بود. استفاده از ارتودنسی زبانی هنگام خوردن غذا راحت‌تر بوده و رعایت بهداشت در مورد آن‌ها نیاز به دقت خاصی دارد.

بهتر است در چه افرادی از بریس لینگوال استفاده شود؟

معاینه فرد توسط دندانپزشک متخصص ارتودنسی، مشخص می کند که آیا او می تواند از بریس لینگوال استفاده کند یا نه. به طور کلی، بریس مخفی (زبانی) نیز مانند بریس عادی (گونه ای)، برای درمان طیف وسیعی از مشکلات مال اکلوژن (mal occlusion) استفاده می شود.

اما باید به این نکته توجه داشت که نمی توان برای همه افراد، بریس لینگوال را به کار برد. برای مثال، بیمارانی که اوربایت (overbite) بسیار شدیدی دارند، بهتر است از نوع عادی بریس استفاده کنند.

در اولین مراجعه به ارتودنتیست، دندانپزشک پس از معاینه تخصصی، بهترین گزینه درمان را پیش روی بیمار می گذارد. اگر که شما به داشتن بریس مخفی تمایل دارید، باید از ارتودنتیست خود مشورت بگیرید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  بریس دندانی سلف لیگیت چیست؟

هزینه لازم برای بریس مخفی در مقایسه با سایر گزینه ها

هزینه لازم برای بریس، به موارد زیادی بستگی دارد؛ از جمله:

 • مدت زمان پروسه درمانی
 • محل سکونت
 • برخورداری از بیمه درمانی
 • نوع و کیفیت ابزار ارتودنسی که برای فرد به کار برده می شود

ارتودنتیست، پس از انتخاب روند درمانی مناسب، فرد را در جریان هزینه های لازم قرار می دهد. بریس های لینگوال، معمولا قیمت بالاتری از بریس های عادی دارند؛ چراکه قرار دادن آن ها در دهان، به وقت و دقت بیشتری نیاز دارد. سیم های بریس عادی، حالتی خمیده، مانند نعل اسب دارند. در مقابل، بریس های لینگوال کاملا مطابق با شکل دندان های فرد ساخته می شوند؛ به عبارتی، بریس مخفی، اختصاصی تر عمل می کند و مدت زمان لازم برای درمان را کاهش می دهد.

بریس لینگوال

بریس لینگوال

آیا بریس لینگوال باعث ایجاد لکنت زبان می شود؟

پاسخ کوتاه این است که بله؛ بریس نامرئی لکنت زبان ایجاد می کند. هنگامی که حرف می زنیم، زبان با پشت دندان ها تماس پیدا می کند و صدا های مختلفی تولید می شود. از آن جایی که براکت ها در پشت دندان ها قرار می گیرند، آوا ها وصدا هایی که به گوش می رسند، کمی با حالت معمول تفاوت خواهند داشت. اما با گذشت زمان، لکنت به تدریج از بین می رود و صدا های ایجاد شده نیز، به حالت عادی خود نزدیک می شوند.

بر اساس تحقیقات انجام شده، بریس های لینگوال، نحوه سخن گفتن را بیشتر از سایر انواع بریس ها تحت تاثیر قرار می دهند. شدت این تاثیر، به جنس و برند براکت های استفاده شده بستگی دارد. البته، با عادت کردن و سازگاری زبان با بریس، نحوه گفتار به حالت اولیه خود باز می گردد. به علاوه، می توان لکنت به وجود آمده را با انجام تکنیک های گفتار درمانی، سریع تر از بین برد.

بریس لینگوال

بریس لینگوال

چه کسانی می توانند از اردتودنسی لینگوال یا پشت دندانی استفاده کنند؟

افرادی که نیاز شدیدتر و دقیق‌تری به اصلاح و خدمات ارتودنسی دارند کاندیدهای مناسبی برای انجام این درمان به شمار می‌روند. همچنین باید اطلاعات بیشتری درباره این نوع ارتودنسی به ‌دست بیاورید. افراد بسته به اندازه و شکل و میزان به هم ریختگی و بدفرمی دندان‌هایشان به درجات مختلفی از درمان احتیاج خواهند داشت. البته امروزه متخصصین ارتودنسی با بیمارانی روبه‌رو می‌شوند که خود خواسته و با میل شخصی و برای زیبایی ارتودنسی انجام می‌دهند. کسانی نیز هستند که نیاز شدید و فوری به درمان از طریق ارتودنسی داشته و به صورت اورژانسی اقدام به آن می‌کنند.

نکته بسیار مهمی وجود دارد که قبل از انجام هر نوع ارتودنسی مخصوصاً لینگوال باید درباره چگونگی آن اطلاع کافی داشته باشید. شما می‌توانید در این راه از یک ارتودنتیست ماهر کمک بگیرید تا بدانید آیا برای شما مناسب است یا خیر؟ ارتودنسی لینگوال برای افرادی که مشکلات زیر را دارند مناسب خواهد بود:

 • دندان‌های متراکم و شلوغ
 • فضای کم بین دندان‌ها و فشرده بودن آن‌ها
 • داشتنن فاصله زیاد بین دندان‌ها
 • کج بودن و نامنظم بودن دندان‌ها
 • تراز نبودن فک پایین و بالا
 • نبودن فضای کافی بین دندان‌ها

بنابراین شما با بررسی موارد بالا و تطابق دادن آن‌ها با شرایط فعلی خودتان می‌توانید درباره چگونگی ارتودنسی خود تصمیم بگیرید. همچنین اگر ابهام و یا نگرانی خاصی درباره شیوه انجام ارتودنسی به وسیله براکت‌های فلزی دارید، پس باید با متخصص ارتودنسی خود مشورت کنید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  موم ارتودنسی کاربرد و آموزش نحوه استفاده

با انجام ارتودنسی لینگوال و یا پشت دندانی شما از موارد زیر مطمئن خواهید بود:

 • با انجام ارتودنسی لینگوال شما به یک مراقبت خیلی سخت نیاز نخواهید داشت.
 • در مقایسه با ارتودنسی معمولی هنگام غذا خوردن مسلماً مشکلات کمتری دارید.
 • همچنین براکت‌های شفاف و روشن تأثیری در زیبایی چهره شما ندارند.
ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی

ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی

آیا استفاده از بریس های نامرئی، در مقایسه با سایر انواع، همراه با درد و ناراحتی کمتری است؟

به طور کلی، بریس ها باعث ایجاد اندکی درد و ناراحتی در دندان ها می شوند و از آن گریزی نیست. احساس درد به این دلیل است که دندان ها بر اثر فشار وارد شده از طرف بریس، شروع به حرکت می کنند. برای بسیاری از افراد، این درد قابل تحمل است. همچنین، می توان برای کاهش ناراحتی از مسکن ها استفاده کرد. خوردن غذاهای نرم مانند ماست، برنج و تخم مرغ پخته نیز به کاهش درد کمک می کند.

تماس بافت نرم داخل دهان با براکت ها معمولا باعث التهاب و درد می شود. در افرادی که از بریس های لینگوال استفاده می کنند، به دلیل موقعیت قرارگیری براکت ها (در پشت دندان ها)، زبان دچار درد و ناراحتی می شود. البته، برای احساس راحتی بیشتر در افراد، سازندگان بریس های مخفی براکت ها را کوچک تر و صاف تر می سازند.

استفاده از ژل های کاهنده درد و یا قطعات کوچک موم (wax) می تواند گزینه خوبی برای کاهش التهاب ایجاد شده باشد. اگر که سیم های بریس بافت نرم دهان را اذیت می کنند، بهتر است با ارتودنتیست تماس گرفته شود. دندان پزشک متخصص با کوتاه کردن سیم ها می تواند این مشکل را حل کند.

بریس لینگوال

بریس لینگوال

مزایا و معایب بریس لینگوال

مزایای ارتودنسی لینگوال

همان ‌طور که از شکل ظاهری ارتودنسی لینگوال پیدا است مزیت‌های زیادی را می‌تواند به همراه داشته باشد. چنین برتری‌هایی سبب استقبال زیاد از این روش اصلاحی برای دندان‌ها گردید. برای آشنایی بیشتر چندین مزیت ارتودنسی پنهان را بیان می‌کنیم.

§        ثابت هستند

ارتودنسی‌های ثابت همواره عملکرد بهتری نسبت به روش‌‌‌‌‌‌های متحرک آن دارد. ارتودنسی‌های لینگوال نیز از نوع ثابت هستند. بنابراین کیفیت و عملکرد آن‌ها بسیار مطلوب بوده و در مدت زمان کمتری نتیجه به‌دست خواهد آمد و پیشنهاد ما انجام ارتودنسی زبانی است.

§        نامرئی هستند

کسانی که دوست ندارند سیستم ارتودنسی در طول درمان در دهانشان نمایان باشند باید از این روش استفاده کنند. نامرئی بودن براکت لینگوال تفاوت زیادی است که با ارتودنسی معمولی دارند. نحوه قرارگیری آن‌ها در پشت دندان‌ها بوده و از دیده‌ها پنهان هستند. علاوه بر آن اثرات حاصل از درمان روی دندان‌ها باقی نمی‌مانند و در نتیجه غذا خوردن نیز کمی آسان‌تر خواهد بود.

§        رنگ دندان ها تغییر نمی‌ کنند

در طول درمان ارتودنسی به‌طور کلی رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار با اهمیت است. اما از آنجایی که ارتودنسی لینگوال در پشت دندان‌ها قرار داده می‌شوند در صورت کم کاری در امر بهداشت تغییر رنگ دندان‌ها خیلی به چشم نمی‌آیند. ارتودنسی لینگوال بسیار شبیه ارتودنسی دیمون است و این دو در مقابل ارتودنسی سرامیکی قرار می‌گیرند که تنها نگرانی افراد تغییر رنگ براکت‌ها خواهد بود. براکت‌ها در روش سرامیکی کاملاً شفاف و روشن هستند و مراقبت زیادی را می‌طلبند.

§        رفع شلوغی دندان ها و مرتب کردن آن

هدف اصلی از انجام ارتودنسی لینگوال رفع انحراف و شلوغی دندان‌ها است که وظیفه خود را به بهترین شکل به سرانجام می‌رساند. برای دشوارترین کارها مانند اصلاح اندربایت و کراس بایت در انواع اکلوژن‌های شدید از ارتودنسی لینگوال استفاده می‌شود. بنابراین ارتودنسی زبانی مناسب‌ترین روش برای رفع انحراف دندان‌ها به شمار می‌رود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  مراقبت از براکت لینگوال و تمیز کردن آن چگونه است؟

معایب ارتودنسی لینگوال

مسلماً هر کاری در عین مزایا چندین معایب نیز به همراه دارد. ارتودنسی لینگوال هم در کنار مناسب و پرکاربرد بودن دارای چندین نقص است که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • قطعاً وصل کردن ارتودنسی لینگوال در مقایسه با روش معمولی آن سخت‌تر خواهد بود.
 • استفاده و یا جایگزین کردن ارتودنسی زبانی به دلیل قرار گرفتن سیستم آن‌ها در پشت دندان‌ها بسیار دشوار هستند.
 • تفاوتی که بین ارتودنسی ساده و لینگوال وجود دارد این است که وقت زیادی از مراجعه کننده و معالج می‌گیرد. همچنین تعداد جلساتی که باید تحت درمان باشند افزایش می‌یابد.
 • به‌طور متوسط ۳ تا ۵ میلیون بین هزینه نهایی ارتودنسی معمولی و لینگوال تفاوت وجود دارد و گران‌تر تمام خواهد شد.
 • همچنین برای ارتودنسی پنهان نیاز به یک تخصص و تشخیص دقیق‌تری است زیرا در صورت هر گونه ناکامی و عیب و ایراد هزینه‌ای که باید پرداخت نمایید بیشتر می‌شود.
ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی

ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی

 سوالات متداول درباره ارتودنسی لینگوال

 • طول دوره درمان ارتودنسی لینگوال چقدر است؟

اصلاح دندان توسط ارتودنسی زبانی به سن، مقدار مشکل دندان و شرایط از این قبیل بستگی خواهد داشت. طبق تجربه پیشین و همچنین مراجعین مربوطه، حدوداً بین ۱۸ تا ۳۶ ماه زمان می‌برد. با گذشت این زمان عیب و ایراد دندان‌ها کاملاً برطرف و اصلاح خواهند شد.

 • آیا اوربایت با ارتودنسی لینگوال قابل بر طرف شدن است؟

ارتودنسی لینگوال از نوع ثابت است؛ ارتودنسی ثابت نسبت متحرک می‌تواند علاوه بر اوربایت دندان، مشکلاتی همچون آندربایت و کراس بایت را نیز ترمیم کند. همچنین فاصله بین دندان‌ها نیز بر طرف خواهد شد.

 • هزینه ارتودنسی پشت دندانی چقدر است؟ علت گران ‌قیمت بودن ارتودنسی پشت دندانی در مقایسه با معمولی چیست؟

هزینه زیاد ارتودنسی باعث شده افراد زیادی به دنبال اصلاح دندان توسط ارتودنسی نباشند. هزینه ارتودنسی لینگوال را باید بیش از ارتودنسی معمولی در نظر داشت. علت بالا بودن قیمت آن نیز به دلیل تنظیم و نصب دشوار بریس لینگوال در پشت دندان‌ها است. همچنین در صورت آسیب رسیدن و شکستن بریس‌ها هزینه رفع مشکلات آن هم بسیار بیشتر از ارتودنسی معمولی خواهد بود.

 • آیا هر دندانپزشکی می‌تواند ارتودنسی لینگوال انجام دهد؟

ارتودنسی پشت دندان نیاز به تخصص و تجهیزات خاصی داشته و همچنین از تکنیک‌های پیچیده‌ای نیز پیروی می‌کند. بنابراین قطعاً هر دندانپزشکی تخصص، مهارت و همچنین امکانات لازم جهت انجام آن را ندارند. علاوه بر همه این‌ها نصب ارتودنسی لینگوال هم برای بیمار و هم ارتودنتیست دشوارتر خواهد بود.

 • آیا می‌توان تنها برای فک بالا از ارتودنسی زبانی استفاده کرد؟

بله، کسانی که فقط مشکل دندان در شش دندان جلو دارند می‌توانند تنها به آن‌ها براکت‌های زبانی متصل کنند. انجام این کار علاوه بر سرعت در درمان باعث کم شدن هزینه‌ها نیز خواهد شد.

کلام پایانی

ارتودنسی یا براکت‌های لینگوال از جمله روش‌هایی برای مرتب‌سازی و منظم کردن دندان‌ها محسوب می‌شود. مزیت خوبی که این اردتودنسی را متفاوت از مدل معمولی آن کرده نامرئی بودن آن هنگام لبخند زدن و صحبت کردن خواهد بود. هزینه درمان آن به خاطر دشواری نصب و گران‌ قیمت بودن تجهیزات بیشتر از ارتودنسی ساده است. براکت‌های زبانی برای هر سنی مناسب هستند اما بیشتر برای کسانی که علاقه‌ای به دیده شدن آن‌ها ندارند گزینه خوبی به شمار می‌روند.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code