بریس لینگوال: ارتودنسی مخفی از پشت دندان ها

تمایل برای داشتن لبخندی زیبا، باعث شده تا سالانه میلیون ها نفر به ارتودنتیست ها مراجعه کنند. برای مرتب و صاف کردن دندان ها معمولا از بریس های ارتودنسی (orthodontic braces) استفاده می شود. با این حال، یکی از مشکلاتی که باعث می شود بعضی از افراد از درمان ارتودنسی صرف نظر کنند، ظاهر غیر معمول و نازیبای بریس های فلزی است. برای مثال، نوجوانانی که با اعتماد به نفس پایین دست و پنجه نرم می کنند، معمولا ظاهر بریس های فلزی را نمی پسندند. خوشبختانه در سال های اخیر، نوعی بریس نامرئی وارد بازار شده است و طرفداران زیادی پیدا کرده است. به این بریس نامرئی،  بریس لینگوال یا مخفی نیز گفته می شود.

بریس لینگوال (lingual brace) از همان بخش هایی که در بریس های معمولی وجود دارد، تشکیل شده است؛ با این تفاوت که بریس مخفی در پشت دندان ها قرار می گیرد. بریس مخفی، در نزدیکی زبان قرار می گیرد و به همین دلیل به آن لینگوال گفته می شود.

بهتر است در چه افرادی از بریس لینگوال استفاده شود؟

معاینه فرد توسط دندانپزشک متخصص ارتودنسی، مشخص می کند که آیا او می تواند از بریس لینگوال استفاده کند یا نه. به طور کلی، بریس مخفی (زبانی) نیز مانند بریس عادی (گونه ای)، برای درمان طیف وسیعی از مشکلات مال اکلوژن (mal occlusion) استفاده می شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  انواع محافظ های دهانی

اما باید به این نکته توجه داشت که نمی توان برای همه افراد، بریس لینگوال را به کار برد. برای مثال، بیمارانی که اوربایت (overbite) بسیار شدیدی دارند، بهتر است از نوع عادی بریس استفاده کنند.

در اولین مراجعه به ارتودنتیست، دندانپزشک پس از معاینه تخصصی، بهترین گزینه درمان را پیش روی بیمار می گذارد. اگر که شما به داشتن بریس مخفی تمایل دارید، باید از ارتودنتیست خود مشورت بگیرید.

هزینه لازم برای بریس مخفی در مقایسه با سایر گزینه ها

هزینه لازم برای بریس، به موارد زیادی بستگی دارد؛ از جمله:

 • مدت زمان پروسه درمانی
 • محل سکونت
 • برخورداری از بیمه درمانی
 • نوع و کیفیت ابزار ارتودنسی که برای فرد به کار برده می شود

ارتودنتیست، پس از انتخاب روند درمانی مناسب، فرد را در جریان هزینه های لازم قرار می دهد. بریس های لینگوال، معمولا قیمت بالاتری از بریس های عادی دارند؛ چراکه قرار دادن آن ها در دهان، به وقت و دقت بیشتری نیاز دارد. سیم های بریس عادی، حالتی خمیده، مانند نعل اسب دارند. در مقابل، بریس های لینگوال کاملا مطابق با شکل دندان های فرد ساخته می شوند؛ به عبارتی، بریس مخفی، اختصاصی تر عمل می کند و مدت زمان لازم برای درمان را کاهش می دهد.

بریس لینگوال

بریس لینگوال

آیا بریس لینگوال باعث ایجاد لکنت زبان می شود؟

پاسخ کوتاه این است که بله؛ بریس نامرئی لکنت زبان ایجاد می کند. هنگامی که حرف می زنیم، زبان با پشت دندان ها تماس پیدا می کند و صدا های مختلفی تولید می شود. از آن جایی که براکت ها در پشت دندان ها قرار می گیرند، آوا ها وصدا هایی که به گوش می رسند، کمی با حالت معمول تفاوت خواهند داشت. اما با گذشت زمان، لکنت به تدریج از بین می رود و صدا های ایجاد شده نیز، به حالت عادی خود نزدیک می شوند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  دیپ بایت (deep bite) چیست؟

بر اساس تحقیقات انجام شده، بریس های لینگوال، نحوه سخن گفتن را بیشتر از سایر انواع بریس ها تحت تاثیر قرار می دهند. شدت این تاثیر، به جنس و برند براکت های استفاده شده بستگی دارد. البته، با عادت کردن و سازگاری زبان با بریس، نحوه گفتار به حالت اولیه خود باز می گردد. به علاوه، می توان لکنت به وجود آمده را با انجام تکنیک های گفتار درمانی، سریع تر از بین برد.

بریس لینگوال

بریس لینگوال

آیا استفاده از بریس های نامرئی، در مقایسه با سایر انواع، همراه با درد و ناراحتی کمتری است؟

به طور کلی، بریس ها باعث ایجاد اندکی درد و ناراحتی در دندان ها می شوند و از آن گریزی نیست. احساس درد به این دلیل است که دندان ها بر اثر فشار وارد شده از طرف بریس، شروع به حرکت می کنند. برای بسیاری از افراد، این درد قابل تحمل است. همچنین، می توان برای کاهش ناراحتی از مسکن ها استفاده کرد. خوردن غذاهای نرم مانند ماست، برنج و تخم مرغ پخته نیز به کاهش درد کمک می کند.

تماس بافت نرم داخل دهان با براکت ها معمولا باعث التهاب و درد می شود. در افرادی که از بریس های لینگوال استفاده می کنند، به دلیل موقعیت قرارگیری براکت ها (در پشت دندان ها)، زبان دچار درد و ناراحتی می شود. البته، برای احساس راحتی بیشتر در افراد، سازندگان بریس های مخفی براکت ها را کوچک تر و صاف تر می سازند.

استفاده از ژل های کاهنده درد و یا قطعات کوچک موم (wax) می تواند گزینه خوبی برای کاهش التهاب ایجاد شده باشد. اگر که سیم های بریس بافت نرم دهان را اذیت می کنند، بهتر است با ارتودنتیست تماس گرفته شود. دندان پزشک متخصص با کوتاه کردن سیم ها می تواند این مشکل را حل کند.

بریس لینگوال

بریس لینگوال

مزایا و معایب بریس لینگوال

مزایا

 • بریس های لینگوال، چون در پشت دندان ها قرار می گیرند، تقریبا نامرئی هستند.
 • می توان در درمان بسیاری از مشکلات بایت (bite) از آن ها استفاده کرد.
 • بریس مخفی، به صورت سفارشی و اختصاصی برای هر فرد ساخته می شود و به همین دلیل بازدهی آن ها بیشتر است.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آشنایی با انواع ریتینر (نگهدارنده) ارتودنسی

معایب

 • امکان دارد بریس های لینگوال، از سایر انواع بریس ها گران قیمت تر باشند.
 • بریس مخفی، در ابتدا، احساس درد و ناراحتی زیادی در دهان فرد به وجود می آورد.
 • ایجاد لکنت موقت
 • امکان دارد، طول مدت درمان افزایش پیدا کند.

کلام آخر

اگر که برای درمان مشکلات بایت، باید از بریس استفاده کنید ولی نمی خواهید که سیم ها و براکت های آن در دهانتان مشخص باشد، بریس های لینگوال گزینه خوبی هستند. بریس مخفی، در پشت دندان ها قرار می گیرد و به همین دلیل تقریبا حالتی نامرئی دارد. ممکن است قیمت بریس لینگوال از بریس عادی بیشتر باشد. همچنین، استفاده از این نوع بریس ممکن است طول مدت درمان را نیز افزایش دهد. در هفته ها و ماه های اول، بریس کمی درد و ناراحتی در زبان ایجاد می کند و ممکن است بیمار به طور موقت، دچار لکنت شود.

بهتر است در مورد استفاده از این نوع بریس، نخست با ارتودنتیست خود مشورت کنید. دندان پزشک متخصص ارتودنسی با معاینه دندان ها و با توجه به وضعیت کلی فرد، بهترین راه درمان را پیشنهاد می دهد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code