نکات مهم پیرامون رژیم غذایی در طول درمان ارتودنسی

اهمیت درمان ارتودنسی امروزه بر کسی پوشیده نیست. افراد به دلیل رنج بردن از بی نظمی های دندانی و ناهنجاری های فکی و دهانی تحت درمان ارتودنسی قرار گرفته و از ابزارهای ارتودنسی ثابت یا متحرک استفاده میکنند. این فرآیند درمانی بسته به شرایط بیمار ممکن است یک تا دو سال به طول بینجامد. بنابراین لازم است که فرد در مدت درمان، رژیم غذایی مناسب ارتودنسی را در پیش بگیرد تا از آسیب رسیدن به دستگاه های ارتودنسی و طولانی شدن روند درمان اجتناب کند. همچنین رژیم مناسب غذایی میتواند در مدت درمان ارتودنسی، سلامت فرد را نیز تضمین نماید. پس با ما همراه باشید تا با خوراکی های مجاز و ممنوعه در طول درمان ارتودنسی آشنا شوید.

اصول غذایی مهم بعد از ارتودنسی

در این بخش می‌خواهیم شما را به طور دقیق با اصول غذایی که باید بعد از ارتودنسی رعایت شود آشنا کنیم. فردی که دندان‌های خود را ارتودنسی می‌کند باید یک سری محدودیت‌هایی در رژیم غذایی خود ایجاد نماید. خصوصا افرادی که از ابزارهای ثابت ارتودنسی نظیر براکت ها در دهان خود استفاده میکنند باید بسیار مراقب باشند تا خوراکی های مختلف باعث شکستن این ابزارها، لق شدن آنها و آسیب به آنها و دندانها نشود و طولانی تر شدن درمان ارتودنسی را سبب نشود.

توجه داشته باشید که کسانی که دچار پوسیدگی دندان و دیگر مشکلات زمینه‌ای دندان هستند در هنگام ارتودنسی با درد و اذیت بیشتری همراه هستند. خوردن غذاهای کلسیم‌دار و ویتامین‌ها باعث تقویت بیشتر دندان و استخوان و ترمیم آن خواهد شد پس از این غذاها غافل نشوید. حال می‌خواهیم اطلاعاتی مفید برای افرادی که قصد ارتودنسی دندان دارند قرار دهیم تا در حد امکان از بروز هر نوع مشکلی آگاه بوده و از آن جلوگیری شود. برخی از موارد به شرح زیر است:

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  بریس لینگوال: ارتودنسی مخفی از پشت دندان ها

۱٫     اجتناب کردن از غذاهای سفت

خوردن خوراکی ها و تنقلات سفتی مانند: خشکبار و آجیل، ته دیگ، پیتزا، ذرت بو داده، گوشت‌های سفت، سبزیجات خام و برخی از میوه‌ها در دوران ارتودنسی تا حد امکان ممنوع است. استفاده کردن از این خوراکی‌ها بسیار برای سیم‌های ارتودنسی و براکت مضرر خواهد بود و ممکن است باعث شکستن این ابزارهای ارتودنسی شود.  باید به این نکته هم اشاره کرد که جویدن یخ نیز از جمله عادات غلط دهانی در دورن ارتودنسی است که باید از آن اجتناب نمود.

 رژیم غذایی در ارتودنسی

رژیم غذایی در ارتودنسی

۲٫     پرهیز از خوردن غذاهای چسبنده

وقتی که دندان‌های خود را ارتودنسی می‌کنید باید از خوردن غذاها و خوراکی‌های چسبنده نیز دوری نمایید. شما با خوردن این تنقلات مشکلات زیادی را برای خود به وجود می‌آورید. خوراکی‌هایی نظیر: آدامس، سوهان، پفک، آدامس، شیرینی‌ها، گز، انواع شکلات‌ها و… جزء تنقلات چسبنده و مضر برای دستگاه های ارتودنسی محسوب می‌شود.

 

۳٫     کم و محدود کردن خوراکی‌های شیرین

همواره می‌دانیم که در حالت عادی هم خوردن بیش از حد خوردنی‌های شیرین باعث خرابی و پوسیدگی های دندان‌ها می‌گردد. بعد از انجام ارتودنسی دندان و در طی درمان آن از دیگر مواردی که باید اجتناب کنید خوردن بیش از حد شیرینی‌جات است. اگر شما شکلات‌های کاکائویی و سایر شیرینی‌ها را مصرف کنید، باعث نفوذ ذرات لابه لای دندان، براکت‌ها و سیم‌ها شده و کم کم سبب پوسیدگی دندان‌ها خواهد شد. پیشنهاد می‌کنیم که حتما در دوره ارتودنسی این موارد را رعایت فرمایید.

 رژیم غذایی در ارتودنسی

رژیم غذایی در ارتودنسی

۴٫     غذاهای نرم میل کنید

در این دوران، خوراکی‌ها و غذاهایی که می‌خورید بسیار در روند درمان اهمیت دارد. بهترین چیزهایی که توصیه می‌کنیم که میل نمایید همان غذاهای نرم و آبکی که نیاز زیادی به جویدن نداشته باشد است. میوه‌ها به صورت پوره و رنده شده و تکه های کوچک، هندوانه، طالبی، موز، سوپ، آش، نودل، غذاهای دریایی، لبنیات، کره بادام زمینی، ژله، گوشت به صورت نرم و تکه های کوچک و… غذاهای نرم محسوب می‌شوند. حتما از این غذاهایی که نام برده شد استفاده کنید تا ویتامین‌ها و مواد غذایی مورد نیاز بدنتان در دوران ارتودنسی تأمین گردد.

 رژیم غذایی در ارتودنسی

رژیم غذایی در ارتودنسی

رژیم غذایی بعد از ارتودنسی چه ضرورتی دارد؟

تا حد زیادی همه ما با محدودیت‌ها و مشکلات افرادی که دندان‌های خود را ارتودنسی کرده‌اند آشنا هستیم. احتمال زیاد شمایی که در حال خواندن این مقاله هستید از این دسته افراد خواهید بود و حتما از ارتودنتیست خودتان توصیه‌هایی شنیده‌اید. در دوران درمان ارتودنسی، دستگاه‌هایی آن مانند: براکت‌ها و سیم‌ها داخل دهان قرار داده می‌شوند که نیاز به مراقبت‌های ویژه خواهند داشت. همان طور که اشاره کردیم اجتناب از خوردن غذاهای سفت و چسبنده بسیار اهمیت دارد و خوردن غذاهای آبکی و نرم توصیه می‌شود. بنابراین رژیم غذایی در این دوران در کاهش طول درمان و جلوگیری از آسیب به دندان ها و دستگاه های ارتودنسی بیسار موثر خواهد بود.

 رژیم غذایی در ارتودنسی

رژیم غذایی در ارتودنسی

عواقب ناشی از عدم رعایت رژیم غذایی مناسب ارتودنسی

همیشه باید در صورت رعایت نکردن اصول‌ها و محدودیت‌ها منتظر عواقب آن هم باشیم. شما اگر مواردی را که در بندهای بالا به آن پرداخته شد اجرا نکنید مسلماً دچار مشکلاتی می‌شوید. خلاصه وار به چندین مورد اشاره می‌نماییم:

 • با رعایت نکردن این رژیم‌ها و آسیب رساندن به دستگاه های ارتودنسی، هزینه آن در صورت تعویض، بسیار افزایش می‌یابد.
 • وقتی آسیبی به این دستگاه وارد شود، روند طبیعی درمان کند شده و باعث تأخیر در آن خواهد شد.
 • با خوردن شیرینی‌جات‌ و موارد ممنوعه دیگر باعث می‌شود احتمال پوسیدگی دندان ها در این دوران افزایش یابد.
 • اگر این موارد را رعایت نکنید شاید نتیجه مورد انتظار از درمان ارتودنسی در پایان حاصل نشود.
 • در بسیاری از موارد، آسیب های ناشی از غذاهای سفت باعث خونریزی لثه شده و درد در دندان و لثه‌ها ایجاد می‌شود که بسیار طاقت فرساست.
 رژیم غذایی در ارتودنسی

رژیم غذایی در ارتودنسی

خوراکی های مجاز حین دوران ارتودنسی

آیا تا اینجای مطالب شما غذاهای مجاز و غیر مجاز دوران درمان ارتودنسی را به خوبی شناخته‌اید؟ حال چه غذاهایی را باید از لیست غذایی خود حذف کنیم و چه مواردی را باید اضافه نماییم؟ ممکن است متخصص ارتودنسی شما هم توصیه‌های تکمیلی را داشته باشد که شامل موارد زیر می‌شود:

 • اجتناب و دوری کردن از خوردن نان ساندویچی، تنقلات سفت، سوهان، آدامس، گز و…
 • حتماً سعی کنید میوه‌هایی که مصرف می‌کنید نرم باشد و آن‌ها را به تکه‌های کوچک تقسیم کنید.
 • غذاها و خوراکی‌هایی مانند: خیار، بلال، ساندویچ، میوه، سیب، نان تست و خشک شده و… را به وسیله دندان‌های جلویی خود گاز نزنید.
 • دقت کافی را داشته باشید تا هسته میوه‌ای جدا نشده باقی نماند و برای جویدن میوه ها، ابتدا انهارا به تکه های کوچک برش داده و حتما از دندان‌های عقبی خود استفاده کنید.
 • برای خوردن پسته، تخمه، فندق و گردو نیز پوست آن‌ها را خارج کنید و با دندان‌های عقبی آن‌ها را به آرامی بجوید.
 • همیشه قبل از غذا خوردن چک کنید تا ذرات سفت و چسبنده درون آن نباشد.
 • هرکز مداد و خودکار و اسباب بازی و مواردی از این قبیل را لای دندان‌ها قرار ندهید.
 رژیم غذایی در ارتودنسی

رژیم غذایی در ارتودنسی

سوالات متداول پیرامون ارتودنسی دندان  

 • غذاهای پیشنهادی و اجتنابی در زمان ارتودنسی چه هستند؟
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  پوسیدگی دندان در طول درمان ارتودنسی

باید از خوردن غذاهای سفت، چسبنده و شیرین اجتناب کنید و به غذاهای نرم و آبکی مانند انواع سوپ‌ها روی بیاورید.

 • علت نخوردن پاپ کورن در دوران ارتودنسی چیست؟

هسته پاپ کورن ممکن است لای لثه‌ها گیر کند و باعث تورم و خونریزی لثه شود. گاهی اوقات مجبور می‌شوید برای تمیز کردن آن سیم ارتودنسی را در بیاورید که در این صورت هسته پاپ کورن براکت‌ها را می‌شکند.

 • آیا خوردن فست فود نیز در زمان درمان ارتودنسی منع شده است؟

احتیاط شرط عقل است، بهتر می‌شود قبل از خوردن فست فودهایی مانند فیله کنتاکی آن را به قطعات کوچک‌تر تبدیل کنید. ریز ریز کردن آن باعث می‌گردد تا دستگاه ارتودنسی دچار مشکل و شکستگی نشود.

 رژیم غذایی در ارتودنسی

رژیم غذایی در ارتودنسی

کلام پایانی

مراقبت از دندان‌ها مخصوصاً بعد از ارتودنسی  به خاطر محدودیت های رژیم غذایی میتواند دشواری های خاص خود را داشته باشد. البته ناگفته نماند که داشتن ارتودنسی متحرک این محدودیت‌ها را کمتر می‌کند زیرا با برداشتن آن، کار تمیز کردن دندانها راحت‌تر صورت می‌گیرد. در این مقاله سعی کردیم تا اطلاعات کامل و مفیدی برای کسانی که قصد انجام ارتودنسی دارند یا آن را انجام داده‌اند تهیه کنیم. توصیه می‌شود کسانی که دندان‌های خودشان را ارتودنسی کرده‌اند با دقت تمام این مطالب را بخوانند و به آن عمل کنند.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code