موم ارتودنسی کاربرد و آموزش نحوه استفاده

برای افرادی که به تازگی درمان ارتودنسی انجام داد‌ه‌اند، موم ارتودنسی اهمیت بسیاری دارد. این گونه افراد غالباً در قسمت داخلی گونه به دلیل استفاده از براکت تا حدودی احساس ناراحتی می‌کنند. موم ارتودنسی یکی از مواد بسیار پرکاربرد در ارتودنسی است. موم ارتودنسی برای حفاظت از بافت لثه‌ها و همچنین سایر بافت‌های دهان استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که موم ارتودنسی یک ماده کاملاً بی‌خطر بوده و در برابر براکت‌ها و سیم‌های  ارتودنسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از موم ارتودنسی بسیاری از مشکلات مربوط به این افراد را برطرف خواهد کرد. ناگفته نماند که این ماده به عنوان موم دندان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد که نوعی تسکین دهنده نیز شناخته می‌شود.

موم ارتودنسی چیست؟

برای محافظت از بافت لثه و همچنین سایر بافت‌های دهان در مقابل بریس از یک موم یا وکس استفاده می‌کنند. این موم در واقع یک موم طبیعی بوده که به موم ارتودنسی شهرت دارد. عملکرد این موم به این‌گونه است که مانند یک محافظ روی براکت قرار می‌گیرد و از ساییده شدن آن به بافت داخلی دهان جلوگیری به عمل می‌آورد. موم ارتودنسی از مواد طبیعی و همچنین مصنوعی تولید خواهد شد. موم ارتودنسی از گیاهان طبیعی و همچنین حیوانات گرفته می‌شود. گیاهانی مثل کارنائوبا و همچنین زنبور عسل و مواد معدنی استفاده شده در موم‌های میکرو کریستالین از مواد تشکیل‌دهنده موم ارتودنسی هستند.

در واقع به این علت که این مواد بسیار بی‌خطر هستند به عنوان ماده اصلی در موم ارتودنسی استفاده می‌شوند. نکته حائز اهمیت این است که موم ارتودنسی به‌صورت خالص از این مواد ساخته نشده بلکه با برخی مواد دیگر یا با ترکیب رزین، به ساختن موم ارتودنسی اقدام می‌کنند تا ویژگی‌های فیزیکی بهتری را به این موم ببخشند. موم ارتودنسی دارای دامنه ذوب و همچنین انبساط گرمایی بسیار بالایی است که از اصلی‌ترین ویژگی‌های آن به حساب می‌آید.

در حال حاضر با پیشرفت علم دندانپزشکی بسیاری از متخصصان ارتودنسی برای عملکرد بهتر و همچنین جلوگیری از آزردگی بافت‌های دهان از براکت های شفاف و سرامیکی استفاده می‌کنند؛ اما لازم به ذکر بوده که همچنان استفاده از براکت ‌های فلزی رایج و مرسوم است. موم ارتودنسی در حقیقت برای به وجود آوردن یک مانع محافظ بین براکت فلزی و بافت نرم دهان استفاده می‌شود.

این موم موجب ترمیم زخم‌ها و بریدگی‌های بافت داخل دهانی شده و همچنین از ایجاد زخم‌های جدید جلوگیری به عمل می‌آورد. به بیان دیگر می‌توان گفت زمانی‌که ساییدگی و سایش بین بافت دهان و براکت فلزی برطرف شود زخم و بریدگی‌ها زودتر ترمیم خواهند شد. بر اثر گذشت زمان بریس‌ها با بافت دهانی سازگار‌تر گردیده و بافت دهانی کمتر دچار خراشیدگی یا آسیب میشود. در این مرحله نیازی به استفاده از موم نیست یا استفاده از آن به ندرت اتفاق می‌افتد.

موم ارتودنسی

موم ارتودنسی

نحوه عملکرد موم ارتودنسی

به دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فردی که موم ارتودنسی دارد به عنوان یکی از بهترین ابزارها برای محافظت از لثه استفاده می‌شود. موم ارتودنسی می‌تواند در برابر لبه‌های فلزی براکت‌ها محافظ بسیار مناسبی برای لثه‌ها باشد، چرا که در برخی از مواقع لبه‌های فلزی براکت‌ها ناهموار هستند و ممکن است آسیب‌هایی به لثه وارد کنند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  همه نکات ریتینر هاولی

خاصیت موم ارتودنسی به‌گونه‌ای است که در دمای اتاق به حالت جامد در می‌آید و در مجاورت گرما به وسیله انگشت‌های دست نرم خواهد شد. خاصیت چسبندگی که موم ارتودنسی دارد سبب می‌شود تا پس از گرم شدن به براکت‌ها بچسبد و مانع از آسیب به لثه گردد. تا زمانی‌که موم ارتودنسی در درون دهان قرار دارد به دلیل فضای مرطوب و گرم داخل دهان نرمی خود را حفظ می‌نماید.

موم ارتودنسی

موم ارتودنسی

ترکیب و خواص موم ارتودنسی

همان طور که پیش تر نیز ذکر شد برای تهیه موم ارتودنسی از مواد طبیعی و همچنین برخی از مواد مصنوعی استفاده می‌گردد. مواد طبیعی که برای تهیه موم ارتودنسی مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل: گیاهانی مانند کارنائوبا و حشراتی مثل زنبور عسل هستند. برای تهیه این موم از مواد معدنی متعددی نیز بهره گرفته می‌شود اما به‌طور کلی ترکیب موم ارتودنسی تماماً از مواد خالص نیست. بنابراین برای عملکرد بهتر موم، مواد طبیعی را با برخی از رزین‌ها ترکیب می‌کنند. با این کار می‌توانند به ویژگی‌های مطلوب‌تر فیزیکی دست یافت. این ویژگی‌ها دامنه ذوب و انبساط گرمایی نام دارند.

یکی از مزایای موم ارتودنسی این بوده که قابل خوردن است و طعم خاصی ندارد. اما در حال حاضر در طعم‌های نعنا نیز تولید می‌شود. سؤال بسیاری از افرادی که از موم ارتودنسی استفاده می‌کنند این است که اگر به‌طور اتفاقی این موم بلعیده شود چه اتفاقی می‌افتد. برای پاسخ به این سؤال باید گفت که موم‌های ارتودنسی هیچ خطری ندارند؛ چرا که در داخل دهان مورد استفاده قرار می‌گیرند و تولید‌کنندگان این اطمینان را می‌دهند که این مو‌م‌ها به هیچ عنوان برای سلامتی مضر نخواهند بود.

موم ارتودنسی

موم ارتودنسی

آموزش استفاده از موم ارتودنسی

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در زمان تهیه موم ارتودنسی وجود دارد این است که نحوه استفاده از موم ارتودنسی چگونه خواهد بود. باید ذکر گردد که برای استفاده صحیح از موم ارتودنسی لازم بوده تا مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  عوامل موثر در برگشت ارتودنسی و بینظمی دوباره دندان

در وهله اول دست‌هایتان را باید با آب و صابون بشویید. برای شستن دست‌ها به هیچ عنوان عجله نکرده و در حدود ۳۰ ثانیه به شستن دست‌هایتان بپردازید. این کار سبب شده تا از ورود باکتری‌ها به دهان جلوگیری شود. پس از شستن دست‌ها و اطمینان از تمیز بودن آن‌ها به مسواک زدن اقدام نمایید؛ سپس با یک دستمال خشک براکت‌های دندان را خشک کنید. توجه داشته باشید که هر چه براکت‌های دندان خشک‌تر گردند میزان قرارگیری موم ارتودنسی از نظر مدت زمان و نحوه جایگذاری بهتر خواهد شد.

گرمای دست سبب می‌گردد تا موم نرم شود. با توجه به این موضوع مقداری از موم را روی دستتان قرار دهید و پس از اندازه‌گیری مقدار مناسب موم آن را به اندازه سیم بریس که در دهان شما وجود دارد انتخاب کنید. پس از این‌که مطمئن شده‌اید که موم به اندازه کافی نرم شده مقداری از آن را روی ناحیه دردناک دهان بگذارید؛ به‌طوری که سیم‌ها و براکت‌ها را بپوشاند. نکته حائز اهمیت این است که از موم باید پیش از زخم شدن بافت دهان استفاده نمایید. برای جایگذاری موم می‌توانید با انگشت سبابه اقدام به قرار دادن موم فرمایید.

موم ارتودنسی

موم ارتودنسی

نکات مهم در زمان استفاده از موم ارتودنسی

حتماً توجه داشته باشید قبل از اقدام به استفاده از موم ارتودنسی دندان‌های خود را تمیز نمایید. باید پس از صرف غذا براکت‌ها را به وسیله مسواک کاملاً تمیز کنید. همچنین قبل از استفاده از موم ارتودنسی اطمینان حاصل نمایید تا براکت‌ها کاملاً خشک شده باشند؛ در حقیقت زمانی‌که براکت‌ها به اندازه کافی خشک نباشند موم ارتودنسی نمی‌تواند برای مدت زیادی روی وسایل ارتودنسی باقی بماند و پس از مدت کوتاهی جدا می‌شود.

یکی دیگر از نکات بسیار مهم در زمان استفاده از موم ارتودنسی این است که این موم را به‌صورت هر روزه تعویض نمایید. چرا که تعویض نکردن موم ارتودنسی می‌تواند خود باعث به وجود آمدن و تجمع بسیاری از باکتری‌ها در بافت دهان گردد. پیشنهاد می‌شود در صورتی‌که درد زیادی ندارید در زمان صرف غذا از موم ارتودنسی استفاده نکنید؛ اما اگر مجبور به این کار هستید این موم نمی‌تواند مانع غذا خوردن شود. لذا می‌توانید در زمان غذا خوردن نیز آن را مورد استفاده قرار دهید.

توجه داشته باشید بلافاصله پس از صرف غذا به تعویض موم اقدام نمایید. در صورتی‌که از موم ارتودنسی استفاده نموده‌اید و التهاب و درد ناحیه درون دهان کاهش پیدا نکرد حتماً با متخصص ارتودنسی در تماس بوده و برای معاینه و بررسی از متخصص کمک بگیرید. استفاده از موم ارتودنسی معمولاً در روز‌های نخست ارتودنسی بیشتر مورد استفاده قرار گرفته و به مرور زمان، با سفت شدن بافت داخلی دهان و تطبیق خود با شرایط موجود، میزان درد و ناراحتی کاهش پیدا خواهد کرد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  منظور از ارتودنسی پیشگیری چیست؟

نحوه پاک کردن موم ارتودنسی

مسواک زدن می‌تواند برای پاک کردن موم ارتودنسی مؤثر واقع گردد. علاوه بر آن می‌توان با استفاده از انگشت، موم‌های روی براکت‌ها را به راحتی جدا کرد. لازم است به منظور حفظ بهداشت دهان و دندان و جلوگیری از انتقال باکتری و میکروب به بافت لثه در ابتدا دست‌های خود را به خوبی ضدعفونی نمایید و سپس به آرامی با انگشتان موم چسبیده بر براکت‌ها را جدا نمایید.

سؤالات متداول

نحوه تهیه موم ارتودنسی چگونه است؟

همان‌گونه که در قسمت بالا نیز اشاره گردید برای تهیه موم ارتودنسی می‌توانید به تمامی داروخانه‌های موجود در سطح شهر مراجعه کنید. چرا که موم ارتودنسی یکی از رایج‌ترین وسایل ارتودنسی به حساب می‌آید که به منظور کاهش درد و همچنین جلوگیری از ایجاد زخم و التهاب کاربرد دارد.

هزینه موم ارتودنسی چقدر است؟

موم ارتودنسی یکی از ارزان‌ترین راه‌حل‌ها برای برطرف نمودن و تسکین دردهای ناشی از بیرون‌ زدگی‌های بریس محسوب می‌شود. با توجه به این‌که موم ارتودنسی دارای قیمت بالایی نبوده لذا استفاده از آن بسیار رایج و مرسوم است.

آیا موم ارتودنسی از بیرون قابل رؤیت است؟

یکی از مزایای موم ارتودنسی این است که از مواد کاملاً شفاف برای تولید آن‌ها استفاده می‌گردد؛ بنابراین ارتودنسی از بیرون قابل رؤیت نبوده و کسی متوجه استفاده از موم ارتودنسی نخواهد شد.

آیا موم ارتودنسی مواد جایگزین دیگری نیز دارد؟

به جای استفاده از موم ارتودنسی می‌توان از نوار‌های باریک سیلیکونی و همچنین از محافظ پلاستیکی که روی بریس قرار می‌گیرند استفاده نمود.

جمع‌بندی

موم ارتودنسی یکی از پرکاربردترین مواد در ارتودنسی به شمار می‌رود. از این موم برای جلوگیری از ایجاد زخم و التهاب در بافت دهانی استفاده خواهد شد. همچنین بسیاری از افراد در زمان استفاده از بریس دچار ناراحتی و درد در ناحیه دهان هستند لذا استفاده از موم ارتودنسی می‌تواند به کاهش درد و همچنین کاهش التهاب و التیام زخم‌ها کمک بسیار زیادی نماید. در واقع استفاده از موم ارتودنسی بسیاری از مشکلات مربوط به افرادی که بریس دندان انجام داده‌اند را برطرف خواهد کرد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code