پاورچین که روی بریس ارتودنسی قرار می گیرد، چیست؟

بریس ها (braces) از ابزار های ارتودنسی هستند که با اعمال فشار، موقعیت دندان ها و فک را تغییر می دهند. به علاوه، از بیماری لثه، پوسیدگی دندان و مشکلات فکی جلوگیری می کنند.

زمانی که بریس در دهان شما قرار می گیرد، براکت های کوچکی (brackets) به دندان های شما چسبانده می شوند. یک سیم از براکت ها عبور می کند و بر روی دندان های عقبی ثابت نگه داشته می شود. سیم ارتودنسی باید به طور منظم تنظیم شود تا دندان ها و فک به بهترین شکل ممکن، جابه جا شوند.

اگر می خواهید از بریس استفاده کنید و یا هم اکنون بریس دارید، ممکن است نام پاورچین (power chain) به گوشتان خورده باشد. پاورچین، زنجیری از جنس الاستیک است که دندانپزشک برای افزایش فشار وارد شده به دندان ها، آن را به کار می برد.

در ادامه این مقاله، بیشتر به پاورچین و دلایل کاربرد آن می پردازیم.

پاورچین ارتودنسی

پاورچین ارتودنسی

پاورچین چیست؟

به طور معمول، از حلقه های کشی به نام لیگاچور (ligature) برای ثابت نگه داشتن سیم فلزی در براکت های بریس استفاده می شود. در این حالت، هر براکت لیگاچور مخصوص خود را دارد.

پاورچین از تعداد زیادی حلقه کشی که به هم متصل هستند، تشکیل شده است و ظاهری شبیه به زنجیر دارد. زمانی که پاورچین روس بریس ارتودنسی قرار می گیرد، جایگزین لیگاچور ها می شود و می تواند چندین براکت را به صورت متصل به یکدیگر نگه دارد.

پاورچین چه کاری انجام می دهد؟

استفاده از پاورچین مزایای مختلفی دارد که در اینجا به آن ها اشاره می کنیم.

پاورچین ها تطابق پذیری بالایی دارند و چند کاره هستند

پاور چین ها در درمان های ارتودنسی متعددی به کار می روند:

 • بستن فضای خالی میان دندان ها؛ برای مثال بستن فضای ایجاد شده در اثر کشیدن یک دندان
 • هم اندازه کردن فاصله میان دندان ها
 • صاف و مرتب کردن دندان های کج
 • چرخاندن دندان ها

امکان دارد برخی از دندان های شما با پاورچین به هم متصل شوند و برخی دیگر از دندان هایتان لیگاچور داشته باشند. با انجام این کار، دندانپزشک می تواند درمان های مختلفی را که نواحی مختلف دهان به آن نیاز دارد، به طور همزمان پیش ببرد.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  بریس های ارتودنسی چگونه در کودکان و بزرگسالان دندان ها را صاف می کنند؟

همانند لیگاچور ها، پاورچین ها نیز در رنگ های مختلف ساخته می شوند.

فشار را افزایش می دهند

پاورچین از لیگاچور قدرت بیشتری دارد. ارتودنتیست برای افزایش فشار وارد شده به دندان های یک بخش از دهان، از پاورچین استفاده می کند.

استفاده از پاورچین آسان است

قرار دادن پاورچین بر روی بریس ارتودنسی، کار آسانی است. ابتدا، دندانپزشک متخصص لیگاچور های هر براکت را در می آورد. سپس، پاورچین بر روی بریس گذاشته می شود.پاورچین ها به صورت قرقره تولید می شوند. بنابراین، ارتودنتیست به راحتی طولی از پاورچین را که نیاز دارد، جدا می کند و روی بریس قرار می دهد.

پاورچین ارتودنسی

پاورچین ارتودنسی

خطرات و اثرات جانبی

فشار مضاعفی که پاورچین ها اعمال می کنند، به مرور زمان کاهش پیدا می کند. فاکتور های مختلفی در کاهش فشار وارد شده نقش دارند:

 • نوع پاورچین
 • جنس پاورچین
 • جابه جایی پاورچین به دلیل جویدن غذا یا حرکت دندان ها
 • فاکتور های محیطی دهان مانند دما، میزان رطوبت و مقدار بزاق ترشح شده

به همین خاطر ممکن است پس از گذشت مدتی، دندانپزشک پاورچین شما را عوض کند. این کار در  زمان چکاپ های روتین ارتودنسی انجام می شود.

به طور کلی، خطرات ناشی از پاورچین شباهت زیادی به ریسک های مربوط به گذاشتن بریس ارتودنسی دارد. این خطرات احتمالی عبارتند از:

 • بیماری لثه: امکان دارد ذرات مواد غذایی در اطراف دندان ها گیر بیفتند. اگر از مسواک و نخ دندان به خوبی استفاده نشود، پلاک تجمع پیدا می کند و در نهایت باعث التهاب و درد در ناحیه لثه ها می شود.
 • پوسیدگی دندان: جمع شدن پلاک می تواند به پوسیدگی دندان نیز ختم شود. ممکن است پوسیدگی به صورت سطحی باشد و یا به قدری پیشرفت کند که در دندان سوراخ (cavity) ایجاد شود.
 • کوتاه شدن ریشه دندان: ریشه، دندان را محکم در فک ثابت نگه می دارد. از آنجایی که بریس ارتودنسی به آرامی دندان ها را حرکت می دهد، ممکن است ریشه دندان ها کوتاه تر شود که می تواند از استحکام دندان بکاهد.
 • برگشت دندان ها و فک به حالت اولیه: بریس به همراه پاورچین، دندان ها و فک را هم تراز می کند. اما اگر پس از برداشتن بریس، به طور منظم از ریتینر (retainer) استفاده نشود، تغییرات صورت گرفته از دست می روند.

آیا استفاده از پاورچین دردناک است؟

باید به طور منظم به دندانپزشک خود، برای تنظیم بریس ارتودنسی مراجعه کنید. طی این ویزیت ها، سیم فلزی که از براکت ها عبور می کند، محکم می شود تا بتواند فشار بیشتری به دندان ها وارد کند. بدین صورت، دندان ها به مرور زمان جا به جا می شوند.

ممکن است در حین ویزیت، پاورچین تعویض شود و یا به قسمتی از بریس اضافه گردد. برای اضافه کردن پاورچین، ابتدا لیگاچور هایی که روی براکت ها قرار گرفته اند، برداشته می شوند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  چه کسانی باید از بریس ارتودنسی استفاده کنند؟

پس از هر بار تنظیم بریس، احساس درد و ناراحتی کاملا طبیعی است؛ مخصوصا اگر پاورچین هم به بریس اضافه شده باشد. حس درد، معمولا بعد از چند روز به طور خود به خودی از بین می رود. می توانید برای کاهش ناراحتی و درد از دارو های مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن استفاده کنید.

البته باید توجه داشته باشید دارو های مسکن مانند ایبوپروفن و ناپروکسن که در کاهش درد تاثیر دارند، می توانند سرعت حرکت و جابه جایی دندان ها را نیز کاهش دهند. بنابراین بهتر است از آن ها استفاده نشود.

پاورچین ارتودنسی

پاورچین ارتودنسی

چه کسانی به بریس پاورچین نیاز دارند؟

افراد زیادی بریس ارتودنسی و پاورچین دارند؛ مخصوصا کودکان بین ۸ تا ۱۴ سال. در این بازه سنی، استخوان های صورت همچنان در حال رشد هستند و حرکت دندان ها آسان تر است. با این حال، افراد بزرگسال نیز می توانند از پاورچین استفاده کنند. در واقع، از هر ۵ نفری که تحت درمان ارتودنسی هستند، ۱ نفر بیش از ۲۱ سال سن دارد.

پاورچین در موقعیت های مختلفی به کار می رود. معمولا برای بستن فضای خالی میان دندان ها و هم اندازه کردن فواصل بین آن ها، تز پاورچین استفاده می شود. همچنین، در هم تراز کردن دندان ها و فک نقش دارند. دندانپزشک، با بررسی وضعیت هر بیمار می تواند تصمیم بگیرد که باید از پاورچین استفاده کند یا نه.

چه مدتی باید از پاورچین استفاده شود تا تاثیر مطلوب را بگذارد؟

بسیاری از افراد بین ۱ تا ۳ سال از بریس ارتودنسی استفاده می کنند. مدت زمان دقیق به وضعیت هر فرد بستگی دارد. برنامه درمانی هر فرد تعیین کننده میزان استفاده از پاورچین است.

پاورچین ارتودنسی

پاورچین ارتودنسی

انواع پاورچین برای بریس های ارتودنسی

به طور کلی، سه نوع پاورچین برای بریس های ارتودنسی وجود دارد که عبارتند از:

 • بسته: هیچ فاصله ای میان حلقه های زنجیر پاورچین وجود ندارد. حلقه ها به هم متصل هستند. این نوع از پاورچین به تک تک براکت های وصل می شود.
 • کوتاه: بین حلقه ها فاصله کمی وجود دارد. این نوع پاورچین، به صورت یکی در میان به براکت ها وصل می شود.
 • بلند: فاصله نسبتا زیادی میان حلقه ها وجود دارد. این نوع پاورچین از هر ۳ براکت، به یکی از آن ها متصل می شود.

نوع پاورچینی که استفاده می شود، به برنامه درمانی هر فرد بستگی دارد. امکان دارد در مراحل مختلف درمانی، انواع مختلف پاورچین به کار برود.

مراقبت و نگهداری از پاورچین

نگه داری درست از پاورچین اهمیت بسیار زیادی دارد. برای مراقبت از پاورچین بهتر است نکات زیر انجام شود:

مسواک زدن پس از هر وعده غذایی

ممکن است مواد غذایی در اطراف بریس و پاورچین گیر بیفتند و باعث تجمع پلاک شوند. توصیه می شود که پس از صرف هر وعده غذایی، دندان های خود را مسواک بزنید. در مواقعی که توانایی مسوام زدن ندارید، دهان خود را با آب شست و شو دهید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  جویدن آدامس هنگام استفاده از بریس های ارتودنسی

با ملایمت مسواک بزنید

از مسواکی که موهای نرمی دارد استفاده نمایید. دندان های خود را به آرامی و با ملایمت تمیز کنید تا فشاری به بریس و پاورچین وارد نشود.

نخ دندان بکشید

کشیدن نخ دندان به تمیز کردن ذرات غذایی که بین دندان ها، بریس و پاورچین گیر افتاده اند، کمک می کند. همچنین می توانید از وسیله کوچکی به نام فلاس تردر (floss threader) استفاده کنید.

پس از تمیز کردن دندان ها، دهان خود را با آب بشویید

پس از مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن، دهان خود را با آب شست و شو دهید تا همه ذرات غذایی از دهان خارج شوند. می توانید از دهانشویه های حاوی فلوراید نیز استفاده کنید.

بریس خود را در آینه بررسی کنید

پس از تمیز کردن دندان ها، بریس و پاورچین خود را، از لحاظ شکستگی و خرابی، در آینه بررسی کنید.

از خوردن برخی غذا ها پرهیز کنید

برخی غذا ها می توانند به بریس و پاورچین آسیب وارد کنند. برای جلوگیری از این اتفاق، بهتر است از این غذا ها دوری کنید:

 • غذا های چسبناک. مواد غذایی چسبناک می توانند به بریس یا پاورچین بچسبند و به آن ها فشار وارد کنند.
 • غذا های سفت. گاز زدن غذا های سفت و سخت مانند سیب و بلال می تواند باعث شکستگی بریس و پاورچین شود.
 • غذا های شیرین. مواد غذایی که قند بالایی دارند، سرعت تشکیل پلاک را افزایش می دهند.

در صورت شکستگی پاورچین، باید چه کنید؟

این احتمال وجود دارد که پاورچین دچار شکستگی شود. معولا در هنگام تمیز کردن دندان ها متوجه شکستگی می شوید. سریعا با دندانپزشک متخصص ارتودنسی تماس بگیرید. شکستگی در پاورچین، تاثیر گذاری بریس را کاهش می دهد. در چنین مواقعی، باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا پاورچین جدیدی بر روی بریس گذاشته شود. این کار خیلی سریع انجام می شود.

کلام آخر

پاورچین ها از ماده ای با خاصیت کشسانی ساخته شده اند. پاورچین ها برای افزایش فشار وارد شده به دندان ها، روی بریس قرار می گیرند. برای بستن فاصله میان دندان ها، هم تراز کردن دندان ها و فک از پاورچین استفاده می شود.

فشار مضاعفی که پاورچین به دندان ها وارد می کند، به تدریج کاهش می یابد. به همین دلیل، دندانپزشک به صورت دوره ای پاورچین ها را تعویض می کند. احساس درد و ناراحتی پس از گذاشتن پاورچین جدید کاملا طبیعی است. می توانید از دارو های مسکن برای کاهش درد استفاده کنید.

رعایت بهداشت دهان و دندان در زمان استفاده از بریس و پاورچین، اهمیت بسیار زیادی دارد. پس از هر وعده غذایی، مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. در صورت مشاهده شکستگی در پاورچین، سریعا با ارتودنتیست خود تماس بگیرید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *