آشنایی با ابزار ارتودنسی تویین بلاک

تویین بلاک در واقع به ابزاری گفته می‌شود که در جهت بهبود رشد فک پایین و اصلاح اورجت دندان‌ها به‌کار گرفته می‌شود. تویین بلاک در واقع یکی از ابزارهای ارتودنسی به‌حساب می‌آید و در شرایطی که دندان‌های بالا و پایین به شکل هماهنگ صاف و یک‌دست نباشند، ممکن است این ابزار مورد استفاده قرار گیرد. استفاده مداوم از ابزار ارتودنسی تویین بلاک می‌تواند اثرات مثبتی را بر جای بگذارد و شما را به نتایج دلخواه‌تان برساند.

تویین بلاک؛ ابزاری برای کمک به رشد بهتر فک

ابزار تویین بلاک در واقع یک مدل از ابزار متحرک ارتودنسی به‌حساب می‌آید که به منظور رفع اختلالات فک و دندان ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. به‌طور کلی تویین بلاک شامل دو ابزار می‌شود. قرارگیری تویین بلاک به این صورت است که یکی از آن‌ها روی فک بالایی و دیگری روی فک پایینی قرار داده خواهند شد. به همین علت به این ابزار تویین بلاک  می‌گویند. این ابزار دارای دو بلاک تویین آکریلیک است که روی بخش جونده نصب می‌گردند.

تویین بلاک دارای دو پلیت متحرک است. این دو پلیت، به دندان‌های فک بالا و پایین اتصال می‌یابند. این ابزار کمک می‌کند تا فک‌ها تاحدودی از یکدیگر دور نگه داشته شوند و همچنین فک پایین کمی جلوتر قرار بگیرد. طراحی این ابزار به‌گونه‌ای انجام گرفته که به فک پایین کمک نماید تا حداکثر رشد را تجربه کند. همچنین در حل مسائل ارتباطی فک‌ها همچون اختلاف در اندازه‌ها و جلوآمدگی آن‌ها نیز نقش خواهد داشت.

ممکن است که پلیت فک بالا در وسیع‌کنندگی قوس دندانی نیز ایفای نقش نماید. به این شکل که عرض قوس دندانی بالا می‌رود. عریض‌تر کردن قوس دندانی به این منظور انجام می‌شود که کراس بایت درمان شده و فضای بیشتری جهت برطرف کردن میزان فشردگی و تراکم زیاد دندان‌ها شکل گیرد. به این صورت، دندان‌ها بهتر می‌توانند در جای صحیح خود قرار بگیرند.

مزایای استفاده از تویین بلاک

تویین بلاک یکی از ابزارهای ارتودنسی برای درمان ناهنجاری‌های فک به‌حساب می‌آید. استفاده از این وسیله در صورتی که مداوم باشد، مزیت‌های بسیاری را به همراه خواهد داشت. از جمله مزیت‌های استفاده از تویین بلاک می‌توان به راحتی استفاده، متحرک بودن، پاکسازی راحت و قابلیت تنظیم اشاره کرد. موارد زیر مزیت‌های به‌کارگیری تویین بلاک به‌شمار می‌روند.

تویین بلاک

تویین بلاک

راحتی استفاده از ابزار تویین بلاک

در حالت کلی، ابزار تویین بلاک به نسبت سایر ابزارهای فاکنشنال، ابزار راحت‌تری به نظر می‌رسد؛ چراکه این ابزار دارای سیم‌های کمتری است. همچنین قرار دادن این ابزار در دهان مانع از غذا خوردن و حرف زدن شما نخواهد شد. شخص به سادگی به مدت نه تا دوازده ماه می‌تواند به‌صورت شبانه‌روزی از آن استفاده کند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  آیا دندان های عقل بر بریس های دندانی تاثیر می گذارند؟

کاملا متحرک بودن

از دیگر فواید این ابزار می‌توان به متحرک بودن آن اشاره کرد. در زمان شنا کردن یا انجام ورزش‌های تماسی امکان بیرون آوردن ابزار تویین بلاک برای شما وجود دارد. به توصیه ارتودنتیست‌ها، این ابزار می‌بایست حداقل به مدت هیجده ساعت در طول روز و حتی به هنگام خواب نیز مورد استفاده قرار بگیرد‌. در صورت استفاده مداوم، پروسه درمان شما سریع‌تر پیش خواهد رفت.

پاکسازی راحت

به علت کاملا متحرک بودن ابزار تویین بلاک، شما مشکلی از بابت تمیز کردن آن نخواهید داشت‌. پاکسازی این ابزار، کار ساده‌ای به نظر می‌رسد. تنها کافی است که یک‌بار در روز این ابزار را از دهان خود بیرون بیاورید و از مسواک برای پاکسازی آن کمک بگیرید. بعد از میل کردن غذا نیز ممکن است مجبور شوید ابزار را از دهان خود خارج کرده و عمل پاکسازی را انجام دهید.

نتایج فوق ‌العاده

بیشتر کسانی که از این ابزار استفاده می‌کنند، پس از گذشت مدت زمان کوتاهی می‌توانند از این ابزار نتیجه مطلوب را به‌دست آورند. در صورتی که این پروسه نه تا دوازده ماه ادامه داشته باشد، شخص می‌تواند از مزیت‌های یک لبخند زیبای دائمی بهره‌مند شود.

تویین بلاک

تویین بلاک

در چه زمان‌ هایی در طول روز می ‌توان از این ابزار استفاده کرد؟

تویین بلاک را می‌توان یکی از نامحسوس‌ترین و ساده‌ترین ابزارهای فانکشنال دانست‌. از این رو، امکان استفاده از این ابزار به‌صورت روزانه برای شخص فراهم است. همچنین در طول استفاده از ابزار ارتودنسی تویین بلاک، شخص از بابت غذا خوردن، حرف زدن، خوابیدن و انجام فعالیت‌ها مشکلی نخواهد داشت. این ابزار، قدرت عضلانی را که برای جویدن به‌کار گرفته می‌شوند کنترل می‌کند.

هنگامی که فک‌ها برای مدت زمانی طولانی در وضعیتی صحیح قرار می‌گیرند، می‌توانند به شیوه‌ای صحیح رشد کنند. لازم به ذکر است که استفاده از تویین بلاک باید به‌صورت مداوم باشد؛ در غیر این صورت، نتیجه خوبی حاصل نخواهد شد و زیان‌هایی مواجه می‌شوید؛ چراکه در این شرایط، درمان طولانی‌تری را در پیش خواهید داشت.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  مدت زمان استفاده از نگهدارنده (ریتینر) ارتودنسی

چه عواملی در میزان موفقیت استفاده از تویین بلاک نقش دارند؟

نتایج حاصل شده از تویین بلاک در همه افراد به‌صورت یکسان خود را نشان نمی‌دهند؛ چراکه عوامل بسیاری در تعیین میزان موفقیت استفاده از این ابزار نقش دارند. از جمله عوامل موثر در تعیین میزان موفقیت استفاده از تویین بلاک می‌توان به سن، میزان همکاری بیمار در استفاده از ابزار، تنفس دهانی، عادات نادرست عضلانی و… اشاره کرد. برای این‌که وضعیت فک خود را به‌خوبی اصلاح کنید و احتمال برگشت فک به وضعیت قبلی را به حداقل برسانید، باید بتوانید به‌ درستی از راه بینی نفس بکشید. در زمان انجام معاینات، مجرای تنفسی فرد مورد بررسی قرار می‌گیرد. در صورتی که شخص همکاری لازم را با دندانپزشک داشته باشد، می‌تواند در مدت زمانی کوتاه بهترین نتایج را به ‌دست آورد.

تویین بلاک

تویین بلاک

مراحل تهیه ابزار تویین بلاک

در واقع شما باید برای تهیه ابزار تویین بلاک، آن را سفارش دهید تا به‌صورت اختصاصی برای شما ساخته شود. طراحی و ساخت این ابزار در اصل به نوع نیاز شما بستگی دارد. پیش از انجام سفارش، یک عکس رادیوگرافی به کمک اشعه ایکس از دهان شخص تهیه می‌شود‌. قالبی نیز از دهان شخص گرفته خواهد شد. شخصی که از ابزار تویین بلاک استفاده می‌کند، باید به‌صورت منظم جهت انجام چکاپ به دندانپزشک مراجعه نماید.

ممکن است شخص بیمار در روزهای اولیه دردی را احساس کند‌ و برای خوابیدن با این ابزار با مشکل مواجه شود. همچنین از بابت غذا خوردن، تنها کافی است که از خوردن یک‌سری از خوراکی‌ها همچون تافی، شکلات و… اجتناب نمایید تا اختلالی در روند درمان شما به‌ وجود نیاید.

آیا فرد به هنگام استفاده از تویین بلاک احساس درد خواهد داشت؟

ممکن است در اوایل کار استفاده از تویین بلاک‌ها موجب رنجش شما شود. همچنین درد و سوزش در گونه‌ها ایجاد گردند؛ اما این درد و رنجش‌ها دوام نخواهند داشت. در صورتی که استفاده شما از تویین بلاک به شکل مداوم باشد، با گذشت زمان استفاده از آن تبدیل به عادت خواهد شد. اگر به ابزار تویین بلاک عادت کنید، دیگر به هنگام استفاده از آن متوجه وجود آن نخواهید شد و دردی را تجربه نخواهید کرد. همچنین با داشتن تمرینات لازم، از بابت ادای کلمات و حرف زدن مشکلی برای شما به‌ وجود نخواهد آمد.

تویین بلاک

تویین بلاک

بیرون آوردن تویین بلاک ‌ها از دهان به چه صورت است؟

برای بیرون آوردن تویین بلاک از دهان، شخص باید دقت بسیاری داشته باشید. خارج کردن این ابزار از دهان به این شکل است که گیره‌های عقب بریس‌های فک بالا به پایین کشیده و همچنین گیره‌های عقب بریس‌های فک پایین بالا برده می‌شوند‌. هنگامی که از این ابزار استفاده ‌ای ندارید، می‌بایست آن را درون محفظه مخصوص جای دهید تا آسیبی به آن وارد نشده و به‌صورت تمیز نگه داشته شود.

تویین بلاک

تویین بلاک

چگونگی نگهداری از تویین بلاک

از تویین بلاک باید به‌صورت مداوم در طول روز استفاده کرد. تنها در زمان صرف غذا و مسواک زدن می‌توانید آن‌ها را کنار بگذارید. به بیانی دیگر، استفاده از تویین بلاک حتی در زمان خواب نیز الزامی خواهد بود. شاید به مدت چند روز به‌سختی غذا بخورید و صحبت کردن برای شما آسان نباشد. بهتر است در این بازه زمانی، غذاهای نرم همچون ماست، تخم مرغ، غلات، حبوبات و سوپ را در برنامه غذایی خود قرار دهید.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  منظور از ارتودنسی پیشگیری چیست؟

پس از گذشت چند روز، می‌توانید مجددا از غذاهای قبلی خود استفاده کنید. همچنین برای رفع مشکل صحبت کردن با وجود داشتن تویین بلاک، شما تنها به کمی تمرین نیاز دارید تا بتوانید همه کلمات را به‌خوبی ادا کنید. به هر حال، مصرف مواد غذایی چسبنده یا بسیار سخت و ترد ممنوع خواهد بود؛ چون ممکن است این نوع غذاها دستگاه ارتودنسی شما را شل کرده یا به آن‌ها آسیب وارد کنند‌.

به هنگام مسواک زدن پس از میل کردن هر وعده غذایی، باید به تمیز نگه داشتن لوازم ارتودنسی خود نیز توجه داشته باشید و به کمک مسواک و خمیر دندان آن‌ها را تمیز کنید. هرگز تویین بلاک خود را با آب بسیار گرم شست‌وشو ندهید تا آسیبی به آن وارد نشود. پس از پاکسازی تویین بلاک، باید آن را در دهان خود جایگذاری نمایید.

سخن پایانی

تویین بلاک یکی از ابزارهای ارتودنسی به‌شمار می‌رود. طراحی این ابزار به‌ شیوه‌ای انجام شده که به کمک آن می‌توان چگونگی قرارگیری بایت‌ها روی یکدیگر را اصلاح کرد. این ابزار به عنوان یکی از درمان‌ها در حوزه ارتودنسی شناخته می‌شود. مزایای بسیار آن همچون راحتی استفاده و قابلیت تنظیم سبب شده تا بسیار مورد استفاده قرار گیرد. در صورتی که شخص به‌صورت مداوم آن را در دهان خود قرار دهد، فک پایین وی به‌ خوبی رشد کرده و ناهنجاری‌های فکی برطرف خواهند شد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code