همه نکات ریتینر هاولی

آیا می‌دانید ریتینر هاولی در درمان ارتودنسی چه کاربردی دارد؟ از کاربرد‌ها و مزایای آن اطلاعی دارید؟ می‌دانید نحوه استفاده از این وسیله کاربردی چگونه است؟ ریتینر هاولی یا نگهدارنده هاولی یک نوع نگهدارنده ارتودنسی است که در درمان ناهنجاری‌های فک و دهان از آن استفاده می‌شود. این نگهدارنده‌ها بر اساس فرم دهان شما اندازه گیری شده و ساخته می‌شوند.

ریتینر هاولی یا نگهدارنده هاولی (Hawley retainer) یکی از انواع نگهدارنده‌های ارتودنسی بوده که پس از اتمام درمان ارتودنسی روی دندان‌ها گذاشته می‌شود. این وسیله یک نوع صفحه یا پلیت بسیار سخت از جنس پلاستیکی یا اکریلیک است. ریتینر هاولی بر اساس اندازه دهان و فک شما قالب گیری شده و در سقف دهان شما قرار می‌گیرد؛ اما کاربرد ریتینر هاولی چیست؟

ریتینر هاولی وسیله‌ای کاربردی در دندانپزشکی بوده که از نتایج درمان ارتودنسی محافظت می‌کند و مانع از برگشت دندان ها به وضعیت پیش از درمان میشود. این ابزار ارتودنسی از لغزش و حرکت دندان‌ها در طول شبانه روز جلوگیری می‌کند. این نوع از نگهدارنده‌ها جزو اصلی‌ترین، متداول‌ترین و موثرترین ابزارهای نگهدارنده به حساب می‌آیند که توسط متخصص ارتودنسی تجویز می‌شود.

ریتینر هاولی امروزه کاربرد بسیار وسیع‌تر و گسترده‌تری نسبت به دیگر نگهدارنده‌ها دارد. با وجود تنوع نگهدارنده‌های ارتودنسی، امروز به دلیل کیفیت بالای ریتینر هاولی بیشتر از این دست نگهدارنده‌ها پس از درمان ارتودنسی استفاده می‌شود. ریتینر هاولی در مدل‌ها و رنگ‌های مختلف همانند قالب دهان و دندان شما ساخته شده که می‌توانید برای حفظ جایگاه دندان‌های خود پس از ارتودنسی از آن استفاده کنید. این ابزار با راهنمایی ارتودنتیست و آموزش های او،  در دهان شما قرار می‌گیرد.

 ریتینر هاولی

ریتینر هاولی

ریتینر هاولی چیست؟

پس از برداشتن بریس‌ها و پایان مرحله ارتودنسی دندان‌ها بدون شک پروسه درمانی شما به پایان نرسیده است. شما پس از برداشتن بریس ارتودنسی خود باید به سراغ وسیله‌ای تحت عنوان نگهدارنده بروید تا جلوی حرکت دندان‌ها و لغزش آن‌ها به سمت جایگاه های قبلی دندانی  را بگیرد.همان طور که پیش از این نیز ذکر شد، ریتینر هاولی با توجه بهفرم دهان و دندان بیمار و به صورت کاملا سفارشی ساخته شده و با توصیه های متخصص ارتودنسی مورد استفاده قرار میگیرد. بیمار پس از برداشتن بریس ارتودنسی و در طول شب جهت تکمیل درمان خود باید از ریتینر استفاده کند. ریتینرها یکی از نگهدارنده‌های موجود در جهان هستند که در رنگ‌های مختلف ساخته می‌شوند. این وسیله از طریق ساختار منحصر به فرد خود،  به سقف دهان بیمار چسبیده و دندان‌ها را در جایگاه خود نگه می‌دارند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  مزایا و معایب الاینر اینویزیلاین یا شفاف چیست؟

به طور کلی ریتینر هاولی‌ها از ۲ بخش ساخته شده که شامل سیم‌های فلزی و اکریل می‌شود. با توجه به موضوعاتی که در بالا قید شد، تصور آنکه با برداشتن بریس ارتودنسی درمان شما به پایان رسیده، اشتباه است. چرا که پس از برداشتن بریس ارتودنسی مراحل استفاده از ریتینر برای شما آغاز می‌شود. این مرحله برای شما بسیار حساس و خاص است و اگر شما آن را جدی نگیرید ممکن است حالت دندان‌های شما به قبل از درمان ارتودنسی برگردد.

 ریتینر هاولی

ریتینر هاولی

کاربرد ریتینر هاولی

ریتینر هاولی‌ها یک ابزار بسیار مناسب جهت ادامه درمان ارتودنسی بوده که پس از برداشتن براکت‌های ارتودنسی در داخل دهان قرار می‌گیرند. کاربرد اصلی و مهم ریتینر هاولی استفاده آن بعد از پروسه درمان ارتودنسی است. متخصصان از ریتینر هاولی‌ها جهت درمان‌های تکمیلی ارتودنسی برای ثابت نگه داشتن دندان در برابر حرکت و لغزش دندان‌ها استفاده می‌کنند. شما با استفاده از ریتینر هاولی‌ها جلوی حرکت دندان‌ها و در نتیجه بازگشت آن‌ها به حالت قبل از ارتودنسی را می‌گیرید.

اگر این کار درست و به صورت منظم انجام شود دندان‌های شما فرم اصلی خود را حفظ کرده و درمان ارتودنسی شما به صورت کامل انجام می‌شود. تجویز و استفاده از ریتینر هاولی‌ها این اطمینان را به شما خواهد داد تا دندان‌های شما در موقعیت جدیدی که در درمان ارتودنسی پیدا کرده‌اند، ثابت خواهند ماند و بعد از برداشتن سیم‌های ارتودنسی به هیچ وجه به حالت اولیه خود بر نگردند. به همین دلیل متخصصان ارتودنسی این مرحله از درمان را بسیار حساس و خاص اعلام می‌کنند چرا که تمامی موفقیت درمان ارتودنسی به این مرحله از درمان بستگی  دارد.

 ریتینر هاولی

ریتینر هاولی

مزایا و معایب ریتینر هاولی

ریتینرهای هاولی‌ ابزاری هستند که نقش بسیار مهم و البته خاصی را در خصوص درمان ناهنجاری فک و دندان ایفا می‌کنند. نقش این وسیله‌های بسیار سبک، درست بعد از برداشتن سیم‌های ارتودنسی در دهان آغاز می‌شود. این وسیله‌های بسیار ساده و در عین حال کاربردی در رنگ‌ها و مدل‌های مختلف و با توجه به قالب دندان ساخته می‌شوند. ریتینر هاولی‌ها دارای مزایا و معایب مختلفی است که در ادامه به برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  شکستن براکت ارتودنسی و عوارض آن

مزایای ریتینر هاولی

  1. در رنگ‌های مختلف و متنوع ساخته و روانه بازار می‌شوند.
  2. عدم مشخص بودن آن‌ها به دلیل قرار گیری در پشت دندان‌ها هنگام صحبت کردن، خندیدن و غذا خوردن
  3. ثابت بودن ریتینر هاولی در دهان
  4. امکان گم شدن ریتینر هاولی به دلیل نحوه قرارگیری در دهان بسیار کم است.
  5. ریتینر هاولی‌ها دوام بیشتری نسبت به دیگر ریتینرها دارند.
  6. شست‌وشو و تمیز کردن ریتینر هاولی بسیار راحت و آسان است.
  7. در صورت نیاز و به مرور زمان می‌توان اندازه قالب ریتینر هاولی را تغییر داد.

معایب ریتینر هاولی

ریتینرهای هاولی‌ علی رغم کاربردهای گسترده ای که دارند، از معایب بسیار کم و جزئی برخوردار هستند. به طوری که این معایب آن قدر نبوده که افراد از این وسیله‌ها استفاده نکنند. معایب ریتینر هاولی‌ها به طور کلی عمر نسبتا کوتاه آن‌ها و نیاز به مراقبت ویژه از آنها است. از دیگر معایب این ابزارهای کاربردی، ایجاد احساس ناراحتی در چند روز اول استفاده از آن‌ها بوده که این ناراحتی به مرور زمان از بین می‌رود.

 ریتینر هاولی

ریتینر هاولی

نحوه تمیز کردن ریتینر هاولی

برای استفاده مناسب‌تر و عالی از ریتینر هاولی باید آن‌ها را به صورت صحیح شست‌وشو و تمیز کرد. شست‌وشو و تمیز کردن این نوع نگهدارنده باید به گونه‌ای انجام شود که آسیبی به بدنه آن وارد نشود؛ اما چگونه می‌توان ریتینر هاولی را تمیز کرد؟ ریتینر هاولی خود را هر شب و پس از استفاده در طول روز تمیز کرده و سپس داخل محفظه مخصوص خود قرار دهید. نحوه تمیز کردن آن چگونه است؟

کافی است ابتدا ریتینر هاولی را از دهان خود خارج کنید، سپس با مسواک و آب گرم به آرامی تمامی سطوح ریتینر هاولی خود را شست‌وشو دهید. نکته قابل توجه در خصوص شست‌وشوی ریتینر هاولی عدم استفاده از خمیر دندان است. چرا که خمیر دندان می‌تواند به قسمت‌های پلاستیکی این وسیله آسیب وارد کند. همچنین شما می‌توانید در ماه یک الی ۲ بار ریتینر هاولی خود را داخل مخلوط آب و جوش شیرین غوطه ور کنید تا تمیز‌تر شود و سپس آن را با آب به صورت کامل شست‌وشوی دهید. این کار نباید هر شب انجام شود؛ چرا که می‌تواند به فلز‌های ریتینر هاولی شما آسیب وارد کند.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  بریس دندانی سلف لیگیت چیست؟

 

سوالات متداول

  • آیا می‌توان با ریتینر هاولی‌غذا میل کرد؟

شما می‌توانید با ریتینر هاولی‌ نیز غذا میل کنید اما پس از خوردن غذا آن‌ها را در آورده و شست‌وشو دهید. این کار از ایجاد پلاک در داخل ریتینر هاولی جلوگیری می‌کند. همچنین شما می‌توانید این وسیله را در هنگام غذاخوردن در آورده و پس از اتمام غذا و شست‌وشوی دهان خود، آن را دوباره داخل دهان خود قرار دهید.

  • ریتینر هاولی‌ چه قدر دوام دارد؟

این ابزارهای بسیار کوچک برخلاف جنسی که دارند از دوام بسیار بالایی برخوردار هستند. نکته قابل توجه در خصوص طول عمر این ابزارها نحوه نگهداری آن‌ها است. به گونه‌ای که اگر نگهداری شما بسیار خوب و مناسب باشد؛ عمر این وسیله نیز به مراتب بیشتر می‌شود.

سخن پایانی

ریتینر هاولی یکی از مراحل بسیار مهم و حساس در درمان ناهنجاری‌های فک و دندان بوده که پس از برداشتن براکت های ارتودنسی داخل دهان قرار می‌گیرند و به عنوان مهم‌ترین مرحله درمان در ارتودنسی به حساب می‌آید. ریتینر هاولی یک راه بسیار موثر برای حفظ موقعیت دندان‌ها پس از درمان ارتودنسی بوده که از حرکت دوباره دندان‌ها به سمت جایگاه قبلیشان جلوگیری می‌کند.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code